
„Kina je napravila veliki korak ka svom cilju da postane učesnik u oblikovanju svjetskog poretka“, izjavio je bivši američki državni sekretar Henry Kissinger. Diplomata veteran komentirao je nedavni značajan sporazum između Saudijske Arabije i Irana, u kojem je posredovao Peking.
Rijad i Teheran složili su se da obnove diplomatske odnose nakon sedmogodišnje pauze tokom razgovora u Pekingu prije nedelju dana. U komentarima koje je u četvrtak citirao Washington Post, Kissinger je rekao da je to ” značajna promjena u strateškoj situaciji na Bliskom istoku”.
Saudijci, koji su decenijama bili među najbližim saveznicima Washingtona na Bliskom istoku, ” sada balansiraju svoju sigurnost igrajući na SAD protiv Kine”, objasnio je on.
Prema Kissingeru, akcije Rijada su uporedive sa onim što je on sam postigao ranih 1970-ih kada je, kao državni sekretar u Nixonovoj administraciji, pomogao u postizanju približavanja Pekingu usred njegovih tenzija sa Moskvom.
Saudijsko-iranski sporazum će također zakomplicirati stvari za Izrael, jer će “pritisak na Iran sada morati uzeti u obzir kineske interese”, rekao je on.
Izrael je i dalje sve zabrinutiji zbog navodnog Teheranskog programa nuklearnog oružja, te je upozorio na potencijalne preventivne napade na iranske ciljeve.
“Kina je posljednjih godina izjavila da mora biti učesnik u stvaranju svjetskog poretka. Sada je napravila značajan korak u tom smjeru” uvjeravajući Saudijsku Arabiju i Iran da pregovaraju“, rekao je Kissinger.
Autor članka, kolumnista vanjskih poslova Washington Posta David Ignatius, također je priznao da “SAD više nisu nezamjenjiva sila u regiji – jedina zemlja dovoljno jaka ili gipka da posreduje u mirovnim sporazumima”.
“Kina je preuzela udio u toj sazivačkoj moći” igrajući ulogu posrednika na ovoj ljestvici po prvi put, napisao je. Drugi veliki regionalni igrač, Ujedinjeni Arapski Emirati, također se “udvaraju” Pekingu, rekao je Ignatius.
Kineski predsjednik Xi Jinping izjavio je početkom ove sedmice da bi Peking trebao “aktivno učestvovati u reformi i izgradnji globalnog sistema upravljanja” i promovirati “globalne sigurnosne inicijative”. Čineći to, Kina će dodati “pozitivnu energiju svjetskom miru i razvoju”, dodao je.
(TBT)