
Na narednoj sjednici Vijeća ministara BiH koja bi se trebala održati u četvrtak počet će sječa kadrova SDA, SDS-a i PDP-a. Tako će nova vlast koju predvode proširena Trojka, SNSD i HDZ i praktično početi svoje djelovanje. U mnoštvu agencija i institucija, javnosti su najinteresantnije policijske agencije gdje je od ranije poznata raspodjela fotelja. Proširenoj Trojki pripada OSA i Direkcija za koordinaciju policijskih tijela, SNSD-u SIPA i Služba za poslove sa strancima, a HDZ-u Granična policija.
NI PO ZAKONU NI PO STRUČNOSTI
Što se tiče SIPA-e, tu neće biti promjena i Darko Ćulum će nastaviti obavljati svoju funkciju do kraja mandata. Što se tiče HDZ-a, njima pripada direktorska pozicija Granične policije BiH, a na tu poziciju bi trebao Mirko Kuprešaković.
Osmorka će na mjesto direktora Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH “gurati” komesara sarajevske policije Nusreta Selimovića koji je nedavno podnio ostavku na tu funkciju, dok za direktora OSA-e ima više kandidata: Hajrudin Žilić, Almir Džuvo, Erduan Kafedžić, Kenan Kapo, Vahidin Šahinpašić, Samir Suljagić....
Sve su to igrači iz formacije „Osmorka“ koji bi ispred svih građana trebali štititi BiH, ako ih tako svrstavamo oni bi kao predstavnici Bošnjaka trebali stati naspram Riste Zarića, kadra SNSD-a koji se spominje kao zamjenik direktora i koji bi sve navedene (osim Almira Džuve) sa kojim je već dugo radio, mogao staviti u „džep“ kada je u pitanju policijsko-obavještajni posao.
Interesantno je da stranke koje predlažu pojedine kandidate uopće nemaju namjeru da se pridržavaju uvjeta koje za kandidate traži Zakon o OSA-i BiH, a to su npr. da je Almir Džuvo zbog prethodno odrađena dva mandata ne može biti imenovan i treći puta, ili da NiP-ov klupski igrač, Erduan Kafedžić ne ispunjava uvjet iz stava 3. člana 25. Zakona o OSA-i BiH, koji izričito propisuje „imenovanje generalnog direktora i zamjenika generalnog direktora vrši se na osnovu pokazane profesionalnosti i iskustva stečenog na obavještajno-sigurnosnim poslovima i provođenju zakona, a ne na osnovu političke pripadnosti. Traženo iskustvo ne može biti isključivo stečeno na pozicijama do kojih se dolazi političkim imenovanjem“.
Inače i Džuvo i Kafedžić se po društvenim mrežama takmiče kako će objaviti svoje fotografije sa stranim diplomatama, te na taj način stvoriti utisak kod javnosti tobože međunarodne podrške za imenovanje na spomenutu funkciju Direktora OSA-e BiH.
Iz „Osmorke“ prigovaraju NiP-u na predstavljanju i lobiranju za Erduana Kafedžića kao zajedničkog kandidata, jer smatraju da je „kadar iz sjene NiP-a“, grupacije koja je iz SDA prešla u NiP, počev od perioda kada je Kafedžić bio Savjetnik za mlade SDA u Vladi KS, kojoj je na čelu tada bio Suad Zeljković, a potom je premješten na poziciju u Zavodu zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo (ZZO KS), te na poslijetku i činjenicu na Kafedžićevu ulogu kada su u pitanju afere o kojima je javnost dobro upoznata još od vremena kada je Kafedžić bio prije trenutne funkcije na poziciji inspektora za obrazovanje u KUIP KS kao i slučajeve diploma koji su i danas aktuelni.
Očito, da već odavno ni u „Trojci“ ni u „Osmorci“ stvari ne štimaju, pa je tako SDP zbog stvari koje su se dešavale kada je u pitanju izbor državnih delegata, zapravo ostao kratkih rukava, što se potvrdilo i jučer 05.02. 2023. godine kada je u Bihaću SDP-ov kandidat za gradonačelnika Bihaća, Adnan Habibija ostavljen „na cjedilu“ doživio debakl, te se sada u obavještajnim kombinatorikama za izbor direktora OSA-e BiH vodi rat između DiF-ovih NiP-ovaca i SDP-a.
NiP-u odani kadrovi bi da preko svog kandidata Erduana Kafedžića, koji se ujedno spominje i kao „PICK za OSA-u“, pometu obavještajni dvojac Almir Džuvo-Kenan Kapo, jer je očito da je SDP Kapu pripremio kao zamjenu Džuvi, dok rukovodstvo NiP-a blisko braći Čamparama u kandidatu Adisu Drndi, trenutnom uposleniku SIPA-e, zapravo vidi zamjenu za Kafedžića, jer Drnda ispunjava formalne uvjete, ali mu Kafedžićevi simpatizeri pripisuju mentorstvo Čampare, te činjenicu da Drnda nije po rođenju državljanin BiH, što su kao zlo uzimali i za Džuvu, za koga pronose glasine da je stekao državljanstvo RH, te katastrofalno vođenje Agencije i afere u njegovom mandatu.
Zabrinjavajuća je činjenica da od gore svih nabrojanih imena, aktuelni nosioci vlasti nemaju kandidata koji ispunjava uvjete, te stručne i moralne, pa i patriotske reference kao i povjerenje javnosti za obavljanje funkcije „prvog obavještajca u Bošnjaka“, jer su resori podijeljeni na način da je rukovodstvo SIPA-e povjereno srpskom narodu, Granična Policija povjerena Hrvatskom narodu, a da Bošnjaci bar do sada, javnosti isključivo nude stranačke i reciklirane kadrove kao i kadrove koji su u sadašnjem aktuelnom trenutku proruskog uticaja, te prisutnosti i uticaja SOA-e i BIA-e u BiH, odnosno kadrove koji nisu „kadri odgovoriti zadataku“ !
Kako stvari stoje još uvijek se traži kandidat koji će odlučno i profesionalno u interesu BiH, napokon preuzeti Obavještajni Centar iz ulice Mehmeda Spahe br. 7.
KO BI MOGAO BITI „JOKER“
Ostaje otvoreno pitanje, ko je „Joker“ bošnjačke Osmorke za direktora OSA-e BiH, jer su do sad sve bili probni baloni, ime kandidata se zna, ali se čuva, te bi po saznanjima iz strogo čuvanih izvora, izabrani kandidat trebao dobiti jednoglasnu saglasnost i podršku.
Ukoliko NiP nametne svog i samo svog privatnog direktora, onda je SDP definitivni postizborni gubitnik, što pokazuju i izbori za načelnika općine Vogošća, a i ranije spomenuti kandidat za gradonačelnika Bihaća
Bilo kako bilo iz Republike Srpske će doći „najbolji“, a iz Federacije Bosne i Hercegovine ostaje nam da vidimo, „sposoban“ koji će reći „Evo ja došao, hajdemo raditi“ ili „podoban“ kao što su do sad bili svi direktori OSA BiH !
O naprijed spomenutim kandidatima ukratko ćemo u nekoliko crtica:
Vahidin Šahinpašić – prema saznanjima je najbogatiji policajac u BiH, imao sramnu ulogu u montiranju procesa Fahrudinu Radončiću, blizak sa aktuelnim direktorom OSA BiH Osmicom, trenutno se u negativnom kontekstu spominje u mnogim aferama, a po saznanjima iz izvora bliskih kabinetu još uvijek aktuelnog direktora Osmana Mehmedagića Osmice, volio bi da on lično preda funkciju direktora OSA BiH upravo svom dobrom prijatelju Šahinpašiću;
Erduan Kafedžić – blizak sa predsjednikom NiP-a Dinom Konakovićem, Kemalom Ademovićem, Amelom Mekićem, Nerminom Muzurom itd…
Kenan Kapo – inspektor MUP-a KS, direktor KPZ Sarajevo, direktor Agencije za upravljanje oduzetom imovinom, uposlenik civilne zaštite, a supruga Belma Kapo – zastupnica u Parlamentu BiH;
Almir Džuvo – kao iskusni priučeni obavještajac, jer je prije OSA-e bio u Ministarstvu za stambena pitanja KS, MUP-u KS, kao što nastoji na svaki način da diskreditira ostale kandidate, te da „udbaškim“ ucjenama, famoznim „STICKOVIMA“ od pojedinih političkih predstavnika zadobije naklonost. Džuvo, uzimajući u obzir da je reaktiviran Zlatko Lagumdžija od strane SDP-a ukoliko bi se kojim slučajem Džemail Ćibo svjesno zbunio, pa Vijeću Ministara BiH servirao Almira Džuvu, svi bi imali dojam da imamo novu „Alijansu“ u pokušaju, a svi znamo kako je ona prva završila. Da podsjetimo da je najveća aukcija iza koje su stajali Lagumdžija i Džuvo bila deportacija tzv. „Alžirske grupe“ u Gvantanamo.
Ako su nam ovo jedini kandidati za direktora OSA BiH i ako je ovo jedini način da se jedan od njih izabere, onda se Osmica bez brige može povući jer je osigurao kontinuitet rada OSA-e, a tako sebi i svojim šefovima zaštitu.
(TBT, Istraživački tim)