Završetak filma “Borilački klub” (Fight club) Dejvida Finčera iz 1999. godine, koji je stekao status kultnog ostvarenja, izmijenjen je u Kini, što je izazvalo bijes kod gledalaca, prenosi Guardian. Ljubitelji filma u Kini primjetili su tokom vikenda da je verzija filma čiji su glavni glumci Brad Pitt i Edward Norton, a koji se od skoro nalazi na streaming platformi Tencent Video, izmijenjena tako da transformiše anarhističku i antikapitalističku poruku koja je film i proslavila.
U završnim scenama originala, Nortonov lik Naratora ubija svoj imaginarni alter ego oličen u Tyleru Durdenuulozi koju tumači Brad Pitt. Nakon toga Narator, držeći djevojku za ruku, posmatra kako se zgrade ruše uslijed podmetnutog eksploziva, što je osvrt na plan njegovog alter ega da sruši modernu civilizaciju.
Kineska verzija, međutim, ima izmijenjen kraj. Narator i u ovoj verziji ubija Dardena, ali je scena u kojoj se zgrade ruše zamijenjena crnom pozadinom sa ispisanom porukom. “Policija je ubrzo raskrinkala cijeli plan i uhapsila sve kriminalce, uspešno spriječivši eksploziju bombe”. U nastavku poruke se objašnjava kako je Tyler, inače dio Naratorove mašte, poslat u psihijatrijsku bolnicu, iz koje je kasnije pušten.
Novi završetak po kojem je država ta koja trijumfuje izazvao je negodovanje mnogih kineskih gledalaca, od kojih su mnogi ranije odgledali pravu verziju. Još uvijek nije jasno da li su kineske vlasti naredile ovakav alternativni kraj ili su producenti originala odlučili da naprave promjene.
Niko iz kompanije Tencent se nije izjasnio po ovom pitanju. Filmski studiji u Hollywoodu često mijenjaju svoje filmove i ubacuju alternativne scene u nadi da uspjeti da ispune rigorozne uslove koje postavljaju u Pekingu, kako bi imali pristup milionima kineskih potrošača. Mnogi dijelovi filma “Boemska rapsodija” koji se bave seksualnošću Fredija Merkjurija, a koji su od velikog značaja za dočaravanje njegove biografije, izbačeni su iz kineske verzije.
Za vreme predsjednikovanja Si Đinpinga, kineske vlasti su donele mnogo zakona kako bi očistili društvo od uticaja koje smatraju nezdravim, a koji se odnose na filmove, televiziju i video igrice. Svaki vid ponašanja u industriji zabave koji se smatra “nemoralnim”, u Kini je strogo kažnjiv. Pokrenuta je i kampanja koja će trajati mjesec dana, a čiji je cilj “civilizovana i zdrava” virtuelna atmosfera.
(TBT)