Događaji koji su obilježili protekli mjesec u Bosni i Hercegovini koliko god se činili očekivanima u blatu našeg balkanskog ludila, ipak su svojevrsne prekretnice koje će se često narednih godina spominjati, posebno u međusobnim obračunima različitih politika na ovim prostorima. Riječ je svakako o kompromitiranom izboru rukovodstva Grada Sarajeva i o vakcinaciji građana BiH u Srbiji.
Saga u vezi sa (ne)izborom Bogića Bogićevića na mjesto gradonačelnika, na jednu u simboličkom smislu vrlo značajnu funkciju za glavni grad i za BiH općenito, bez obzira koliko se ona minimizirala, ostavit će itekako traga na buduća politička preslagivanja u Sarajevu. A vakcinacija bh. građana i političara u susjednoj Srbiji, čak i onih koji su indirektno saučesnici u nenabavljanju vakcina za BiH, bit će zadugo podsjetnik na nesposobnost naših vlasti koje su u vremenu teške epidemiološke situacije i krize generirali afere koje su nam posljedično u velikoj mjeri zatvorile vrata na mnogim adresama za nabavku spasonosnih vakcina.
Nikšić glavna meta SDA
Što se tiče samih vakcina koje vlasti nisu uspjele osigurati već su se oslonile isključivo na donacije drugih država, a što je svakodnevna glavna tema medija, odgovornost isključivo snose vječiti partneri i politička braća iz SDA, HDZ-a i SNSD-a. Oko toga gotovo niko nema dvojbe. A što se tiče uklanjanja Bogića Bogićevića kao kandidata za gradonačelnika Sarajeva iz političkog života punog nepotizma, kriminala, podmetanja i ucjena, u kojem bio on kao simbol novog buđenja ideje Bosne koju još uvijek žive milioni Bosanaca kao takav mogao smetati, rukopis SDA vlidljiv je na svakom koraku tokom tog mučnog procesa.
Podsjetimo, SDP kao članica koalicije Četvorka dobila je poziciju gradonačelnika Sarajeva, ustupivši partnerima ostale pozicije načelnika općina, što je na početku izazvalo negodovanje u rukovodstvu i među članstvom partije, ali se na kraju pokazalo mudrim potezom predsjednika Nermina Nikšića iz mnogih razloga. Jer Bogićevićevo samo prihvatanje pozicije značilo je za SDP veliko uzdizanje i vraćanje povjerenja glasača, mnogo više nego osvajanje pozicija načelnika u manjim mjestima i gradovima. S Bogićevićem na čelu Sarajeva krenuti u historijske izbore 2022. bila bi za SDP velika odskočna daska i najava povratka uloge koju je imala u vremenima kad je bila nosilac vlasti i kreirala brojne procese u zemlji.
U SDA su ovakvih ranih priprema SDP-a za izbore 2022. bili itekako svjesni i bez obzira što se u medijima stvara privid da je glavni politički oponent najjačoj bošnjačkoj stranci NiP Elmedina Konakovića, opasnost za SDA najviše leži u činjenici da je Nermin Nikšić 2018. odolio “ludačkim” ponudama da uđe s njima u vlast, riskirajući i vlastitu poziciju te stojički podnijevši nesmiljene pritiske, kako od strane SDA i aparata vlasti kojeg ona kontrolira tako i iz same svoje partije.
Po oprobanim receptima djelovanja spram svojih političkih protivnika, Nikšić se uz pomoć najbrutalnijih kampanja na stranačkim portalima i preko zajednica internet botova sa krinkom vjersko-emocionalističke retorike pokušava već par godina predstaviti saradnikom Dodika i Čovića, izdajnikom Srebrenice, islamofobom, itd. Traži se bilo kakav povod da ga se diskreditira, a klopka koju mu je bila pripremila SDA u saradnji sa Islamskom zajednicom kada je organiziran sastanak reisu-l-uleme Huseina Kavazovića sa liderima bošnjačlih stranaka koji su računali da Nikšić neće prisustvovati i da će botovski odredi odmah krenuti u sveopći napad na SDP s ključnom riječju „izdaja“ u postovima, naprasno je propala. Jer Nikšić se ipak pojavio i održao državničku lekciju prisutnima kao i samom reisu Kavazoviću, prozrijevši pokušaje da ga se ponovo gura u smrtonosni zagrljaj SDA iz kojeg su svi dosad izlazili poraženi i poniženi.
Ovaj važan događaj pokušao se kroz medije koje SDA kontrolira minimizirati i to najviše zbog Nikšićeve reakcije koja je ipak potvrdila njegovu političku principijelnost i zbog koje je učvrstio podršku ne samo članstva SDP-a već i zadobio simpatije članova drugih stranaka iz tadašnje Četvorke.
Kakav lider treba SDP-u
Pokušaj rušenja Nikšića od strane SDA nastavljen je preko brojnih aktera iz samog vrha SDP-a koji su zlopupotrijebili samu narav i demokratičnost lidera partije koje je dokazao načinom donošenja važnih odluka za koje je u pravilu glasao Glavni odbor stranke, a koje dopuštaju svima da pored prizemnih komentara na njegov račun i dalje mogu visoko kotirati u SDP-u. Možemo li zamisliti da visokopozicionirani članovi neke druge stranke gotovo na dnevnoj osnovi podrivaju poziciju predsjednika, podrivajući time i poziciju same partije koju lider u javnosti predstavlja i dajući priliku SDA mešetarima da još više raspiruju vatru unutar vrha SDP-a. Posebno je indikativno što ovakve diletantske akcije pojedinaca ne nailaze na reakciju niti podršku samom Nikšiću od strane političara koji su zahvaljujući SDP-u čitave karijere protračili u visoko plaćenim stolicama parlamenata, a nikada se za razliku od Nikšića nisu usudili uputiti suvislu kritiku spram SDA koja im konstantno radi o glavi. Eklatantan primjer takvog odnosa je Denis Bećirević kojem je Nikšić 2018. godine osigurao kandidaturu za najveću funkciju u državi.
Upravo ovakav lider SDP-a koji je u više navrata pokazao principijelnost i jasnu odluku da nikada više neće pristati na smrtonosni zagrljaj SDA koji je svima do sada prouzrokovao kasnije izborne debakle, a s druge strane mudrim potezima i popuštanjem u vezi sa pozicijama u samoj vlasti u Sarajevu uspio održati opoziciju na okupu, čak i otvoriti put novim političkim savezima, idealan je partner Elmedinu Konakoviću i NiP-u iz kojeg to otvoreno potenciraju, a koji sa SDP-om čini okosnicu novih političkih snaga u cijeloj BiH. Na proteklim općinskim izborima koje su SDP-u označili više kao stabiliziranje partije i priprema za izbore 2022., ova je partija ipak, zahvaljujući svojoj solidnoj infrastrukturi i “discipliniranom” biračkom tijelu, prema rezultatima bila druga iza SDA, a ispred HDZ-a u Federaciji BiH.
Stoga, ukoliko SDP i NiP uz Našu stranku s kojom formalno čine takozvanu trojku, te uz stranke poput SBB-a, NES-a u Krajini, PDA u Tuzli, te pojedinaca poput Fuada Kasumovića u Zenici i dr., zaista žele udruženim snagama i predizbornom koalicijom kako najavljuju, jurišati na vlast u Federaciji BiH i izbaciti SDA i HDZ, moraju biti spremni na brutalnu kampanju, posebice od strane SDA koja će krenuti već na ljeto ove godine, a čija će glavna meta biti upravo Nermin Nikšić. Jer rušenjem njegove pozicije kao lidera jedine ozbiljne socijaldemokratske pa i ljevičarske partije i dolaskom novih podobnih lagumdžija i bećirevića, SDA bi srušila mogućnost bilo kakvog ukrupnjavanja opozicije i sebi osigurala još godina i godina dominacije.
Ovakvog scenarija je svjestan i Konaković te će stoga kao prioritet svog političkog djelovanja morati u narednom periodu konstantno raditi na jačanju saveza sa SDP-om, bez kalkulacija, otvoreno, pa čak i prijateljski udruženo zbog brutalnih napada i pritisaka koje obojica kao lideri lično trpe. O različitim ideologijama ovih stranaka bespotrebno je u političkim okolnostima ovih prostora uopće trošiti riječi ukoliko znamo da je SDA uvijek bila spremna na razne ustupke prema SDP-u kao svom najvećem konkurentu, samo kako bi ih pridobila za koaliranje te posljedično za svoj dobro poznati smrtonosni zagrljaj.
Lider Naše stranke Predrag Kojović također mora postati svjestan ako to već nije, da samo zajedničkim snagama, bez pridavanja značaja ideološkim razlikama među strankama opozicije i bez pridavanja važnosti raspodjeli funkcija u vlasti u Sarajevu koje su u ovom vremenu beznačajna u poređenju sa onim što u narednih godinu-dvije slijedi, kao što mora ignorirati sve teme u javnosti koje SDA uvijek vješto iskoristi za podrivanja odnosa unutar opozicije. Također se mora jasno i glasno razračunati sa svim elementima unutar svojih redova koji redovno po istoj recepturi u prijelomnim situacijama stanu na put učvršćivanju odnosa među partnerima ove koalicije.
Teme poput neizbora Bogića Bogićevića za gradonačelnika Sarajeva, vakcinacije građana BiH u Srbiji te afera oko neispravnih respiratora na KCUS-u ne mogu biti dovoljne da se preko njih vodi borba sa hobotnicom koja je za dvadesetpet godina vlasti pustila korijenje u sve pore društva, stvorila odane i važne saveznike poput IZ i načinila neprobojan obruč prema svojoj glasačkoj mašineriji izrasloj na vjersko-emocionalističkoj ideologiji. Nikšić i Konaković koji je ovo već i najavio, moraju se u obračunu sa SDA, pa i sa HDZ-om spustiti u političko živo blato u kojem ove nacionalističke nomenklature već predugo obitavaju. U tom blatu se muški potući za sve ili za ništa. Izroniti dostojanstveno kao pobjednici iz tog blata ili zauvijek u njemu ostati, pitanje je sad, odmah.
(TBT, autor Ajdin Latić)