Izraelska vojska “trenutno radi na izgradnji” svojih snaga “i priprema se za bilo koji scenarij, uključujući onaj u kojem bismo trebali poduzeti operativnu akciju, kako bismo spriječili Iran u nabavljanju nuklearnog oružja,” rekao je ministar obrane Benny Gantz u svojoj primjedbi, koju navodi Times ofIsrael.
Gantz, koji je ujedno i zamjenski izraelski premijer, rekao je da se vojne pripreme poduzimaju usporedno s diplomatskim naporima Tel Aviva prema vršenju pritiska na Bidenovu administraciju radi izmjene ili potencijalnog ukidanja Zajedničkog sveobuhvatnog plana djelovanja iranskog nuklearnog sporazuma.
“Svi moramo biti sigurni da će, ako dođe do potpisivanja bilo kakvog sporazuma s Iranom, to biti onaj sporazum koji će okončati iranski nuklearni projekt, omogućiti dugoročni učinkoviti nadzor i inspekciju i sporazum kojim će se zaustaviti iransko učvršćivanje u Siriji, Jemenu i Iraku”, rekao je ministar.
Iran tvrdi kako nema namjeru proizvoditi nuklearno oružje te je upozorio Trumpovu i Bidenovu administraciju kako neće prihvatiti nikakav napor zahvaljujući kojima bi se na bilo koji način modificirali uvjeti JCPOA-a. Prema Teheranu, SAD imaju dvije mogućnosti: prihvatiti sadašnji sporazum ili ga odbiti.
Nazvavši Iran “globalnim i regionalnim problemom” koji “sigurno prijeti i Izraelu”, Gantz je sugerirao da Tel Aviv mora “surađivati s našim saveznicima; sa SAD-om, Europom i našim novim partnerima na Bliskom Istoku, kako bi riješili ovaj problem.”
PREVENTIVNI VOJNI UDARI
Komentari ministra obrane o izgledima američkog povratka u JCPOA razlikuju se od osjećaja koje je izrazio premijer Benjamin Netanyahu, koji je pozvao Bijelu kuću pod vodstvom Bidena na ukidanje planova za potpuno pridruživanje JCPOA-u, nakon čega je upozorio kako Tel Aviv neće biti vezan uvjetima sporazuma.
„Izrael ne polaže nade u sporazum s ekstremističkim režimom kakav je iranski. Već smo vidjeli koliko vrijede ti sporazumi, kao onaj sa Sjevernom Korejom“, rekao je Netanyahu u utorak. “Sa sporazumom ili bez njega, učinit ćemo sve da Iran ne bude naoružan nuklearnim naoružanjem.”
Prošle sedmice premijer je također upozorio da će povratak SAD-a “starom sporazumu utrti Iranu put do nuklearnog arsenala”, te naznačio da je Izrael “u bliskom kontaktu sa Sjedinjenim Državama o tom pitanju”.
Netanyahu je uspješno lobirao kod Trumpove administracije u pogledu povlačenja SAD-a iz JCPOA-e u 2018. godini, a diplomatsku težinu svoje zemlje u Washingtonu iskoristio je za nastavak pritiska na Teheran u godinama koje su uslijedile.
Unatoč sumnji da je Izrael jedina država Bliskog istoka s nuklearnim oružjem, što je nešto što Izrael niti potvrđuje, niti poriče, država Izrael zadržava pravo izvoditi preventivne vojne udare protiv bilo koje zemlje za koju vjeruje da može provoditi nuklearno oružje. Takvi su napadi već bili usmjereni na Irak i Siriju 1981., odnosno 2007. godine.
Netanyahu i drugi dužnosnici tvrde već gotovo desetljeće da Iran dijele samo “sedmice” ili “mjeseci” od izgradnje prve nuklearne bombe. No bez obzira na to, Izrael nije napao Iran. Umjesto toga, vjeruje se da je Mossad ubio najmanje šest iranskih nuklearnih znanstvenika. Poznato je da Iran posjeduje veliki arsenal balističkih projektila, kao i saveznike u zemljama i teritorijima koji se graniči s Izraelom. Ti su saveznici više puta upozoravali da bi svaki čin vojne agresije s izraelske strane mogao potaknuti veliki područni rat.
(TBT, Mediji)