“Jasno je svima koji žele znati da, kad bi se primjenjivali zapadni demokratski standardi, izbori u Mostaru u cijelosti bi se morali poništiti i ići na ponovno glasanje i to nakon ozbiljnog educiranja članova biračkih odbora”, ocijenili su u svojim analizama izbora u Mostaru zapadni analitičari.
Malo koji je politički analitičar bio optimist kada je riječ o budućim očekivanjima za Mostar koji se često naziva “BiH u malom”, je su svi očekivali nastavak dugogodišnje agonije.
“I to neovisno od toga hoće li HDZ BiH i SDA implementirati dio prljavog deala koji se odnosi na novi statut, i time institucionalizirati etno-teritorijalnu podjelu grada, ili će pak cijeli taj ‘Mostarski deal’ krahirati. Mostarski izbori tako su postali vrhunac one mimikrije što se održava svake četiri godine, zvane lokalni izbori, Oni su sve samo ne izbori za lokalnu vlast, zato njima nikad ne dominiraju lokalne, nego nacionalne i nacionalističke teme”, ocijenio je njemački politički analitičar Bodo Weber.
U svemu tome je, kako ističe, velika odgovornost upravo administracije međunarodne zajednice u BiH i tu je on posebno kritičan.
“Mostarski deal i ti izbori su posljednje poglavlje u 15-godišnjoj politici Zapada prema BiH koja tone, bez strategije i dovoljne političke volje da se ozbiljno bavi zemljom, te umjesto toga raznim kompromisima moraju stvarati privid lažnog napretka kojeg uistinu nema.”, zaključuje Weber.
Svi potezi lidera nacionalnih stranka SDA i HDZ poslije izbora mogli su se razumjeti kao trud na očuvanju „prljavog deala“. Opozicija, pak, nije bila u poziciji ugroziti taj deal, pa su se lideri Bh bloka bili tako pozicionirali da ne budu prihvatljivi ni SDA-u kao ni HDZ-u kako bi sačuvali neko političko dostojanstvo.
Ponude koje su dolazila od nacionalnih blokova tretirali su spinovima i izgovorima za svoj „prljavi deal“. Iako je BH blok ostvario relativno mršav izborni rezultat predstavljali su „jezičak na vagi“ za izbor gradonačelnika.
Čović je navodno nudio Bh bloku, konkretno Nerminu Nikšiću, novi „deal“ za uspostavu vlasti u HNK i to na principu reciprociteta – jednakog broja ministara, kao i mogućnost rekonstrukcije Federalne vlade, dok je Bakiru Izetbegoviću obećao da neće dozvoliti da Fadil Novalić podnese ostavku, niti da bude smijenjena Sebija Izetbegović. Otprilike se u ovome sastojao „prljavi deal“ za Mostar. Do sada bi ovakva dvostruka Čovićeva igra između opozicije i SDA urodila plodom, ali ovaj put nije. Očito se Čović prekombinirao, ali i precijenio svoju poziciju. On jednostavno ne uživa više respekt kod Bošnjaka, kao ni kod međunarodne zajednice.
Da se Bakir Izetbegović nije držao „prljavog deala“, i daje imao malo više liderskog sluha mogao je na Mostarskim izborima poentirati i rehabilitirati se za sve ranije ustupke i koncesije koje je davao Draganu Čoviću. Trebao je odmah prihvatiti prijedlog Željka Komšića i podržati Irmu Baraliju, glavnu zvijezdu Mostarskih izbora, za gradonačelnicu u ime, na šta se često poziva, jedinstva probosanskih snaga. I kad je vidio da Čović ima blagu prednost te da bi njegov kandidat mogao na koncu postati gradonačelnik, odlučio je prihvatiti ponudu Bh bloka da se tri gradonačelnika Mostara rotiraju u jednom mandatu.
Ovu ideju je Čović dočekao na nož.
„ Zahtjev bošnjačkih stranaka o rotirajućem gradonačelniku je izravno protiv Statuta kojeg je nametnuo OHR“, tvrdi mostarski Odbor HDZ-a u saopćenju koje je odaslano nakon što je prekinuta sjednica Gradskog vijeća.
HDZ navodi da pošteni, demokratski i transparentni izbori i očuvanje stvarne izborne volje žitelja Mostara “svima nam mora biti prioritet kako bi Mostar transformirali u evropski grad” te tvrdi da odluka Kluba Bošnjaka o još jednom prekidu sjednice zbog konsultacija “vodi u daljnje pogoršanje političke situacije i međunacionalnih odnosa”.
Mostarski HDZ očito je zabrinut najavama “Koalicije za Mosar” i Bh. bloka da na platformi “rotirajući gradonačelnik” mogu okupiti natpolovičnu većinu gradskih vijećnika (18) te izabrati vlast i u slučaju da tu ideju ne podrži HDZ.
To je na direktan način potvrdio i Arman Zalihić, vijećnik i predsjednik mostarske organizacije SDP-a, rekavši kako se nada izboru (do)gradonačelnika na narednoj sjednici.
On je pojasnio detalje prijedloga ”o rotiranju gradonačelnika”.
”Radi se o prijedlogu da u iduće četiri godine svaki od tri bloka ima 16 mjeseci gradonačelnika i da napravimo jednu široku koaliciju u kojoj bi sudjelovali i Bh. blok, “Koalicija za Mostar” i HDZ.
Ideja o rotirajućem gradonačelniku detaljno je razrađena u prijedlogu Sporazuma koji bi sve stranke potpisale prije izbora gradonačelnika.
Ovo su najvažnije odredbe Sporazuma kojim je previđeno da se gradonačelnici iz sva tri bloka (HDZ, Bh. blok i “Koalicija za Mostar”) rotiraju svakih 16 mjeseci.
“Vijećnici ‘Koalicije za Mostar’, HDZ-a, Bh. bloka i PMP-a u Gradskom vijeću Mostara podržat će izbor kandidata ‘Koalicije za Mostar’, koji će funkciju gradonačelnika Mostara obavljati najkasnije do 1. maja 2022. godine, do kojeg datuma će podnijeti ostavku na funkciju gradonačelnika, o čemu će prije preuzimanja mandata potpisati izjavu kojom se na to obvezuje.
Po podnošenju ostavke iz prethodnog članka, prilikom izbora novog gradonačelnika, vijećnici ‘Koalicije za Mostar’, HDZ-a, Bh. bloka i PMP-a u Gradskom vijeću Mostara će podržati izbor kandidata za gradonačelnika kojeg predloži HDZ i koji će funkciju gradonačelnika obnašati narednih 15 mjeseci, do kada će podnijeti ostavku, o čemu će prije preuzimanja mandata potpisati izjavu kojom se na to obvezuje.
Po podnošenju ostavke iz prethodnog članka, prilikom izbora novog gradonačelnika, vijećnici ‘Koalicije za Mostar’, HDZ-a, Bh. bloka i PMP-a će podržati izbor kandidata za gradonačelnika kojeg predloži Bh. blok i koji će funkciju gradonačelnika obnašati do isteka mandata, odnosno do idućih izbora za Gradsko vijeće Mostara.”
(TBT)