MARKER
„S obzirom na nedavnu prošlost, trebalo je izbjeći da škola u susjednoj državi prema kojoj je naša država u toj prošlosti (a isto je i danas) demonstrirala teritorijalne pretenzije, ponese ime naše države. Konačno, nije jasno zbog čega je otvaranje škole iskorišteno za obznanjivanje konačne odluke da se održi referendum u Republici Srpskoj.“

FOTO: Đinđić (Agencije)
“U proizvodnji nepotrebnih, skupih ili besmislenih ideja, posebno prednjači premijer. Ovdje je već bilo riječi o (ne)moralnoj prirodi novčanog poklona za Srebrenicu. Istom nizu se ove nedjelje priključuje otvaranje škole “Srbija” u Bosanskom Šamcu.
Otvorili su je zajednički premijer Srbije Aleksandar Vučić i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik. Novac za školu izdvojen je iz budžeta države čije ime škola nosi. Zvanično opravdanje za donaciju je briga za djecu koja su ostala bez škole u poplavama iz 2014. godine. Međutim, to što novac daje Srbija ne može biti dovoljan razlog da škola ponese njeno ime (u stvari, to je razlog da škola ne ponese to ime: donator ostavlja otužan utisak insistiranjem na isticanju svog imena). Povrh toga, s obzirom na nedavnu prošlost, trebalo je izbjeći da škola u susjednoj državi prema kojoj je naša država u toj prošlosti (a isto je i danas) demonstrirala teritorijalne pretenzije, ponese ime naše države. Konačno, nije jasno zbog čega je otvaranje škole iskorišteno za obznanjivanje konačne odluke da se održi referendum u Republici Srpskoj (biće ipak da ime škole svjedoči o krajnjim ambicijama predlagača referenduma). Reklo bi se da je tu na djelu zloupotreba donatorskog gesta za promociju izanđale i promašene nacionalističke ideje, a čitava stvar djeluje još zlokobnije jer su u zloupotrebu direktno uključena i djeca.
Vučić i Dodik otvorili su školu “Srbija” baš u Bosanskom Šamcu i baš u nedjelji u kojoj se navršava petnaest godina od formiranja vlade na čijem je čelu bio Zoran Đinđić. Đinđić je rođen u Bosanskom Šamcu. Tišina o ovoj godišnjici – usputno je spomenuta samo u izvještajima Demokratske stranke – je vjerovatno konačno priznanje da su dvogodišnji pokušaji te vlade da iskorači iz autoritarnog i manipulativnog vladanja ne samo zaustavljeni državnim udarom i atentatom na predsjednika vlade, već da su potpuno zaboravljeni. Upravo to potvrđuje i nacionalistička sadržina gesta Vučića i Dodika u Đinđićevom rodnom gradu”, piše Sofija Mandić u svojoj kolumni objavljenoj u Peščaniku.
(The Bosnia Times)






