Papa Franjo promijenio je zakon Katoličke crkve kako bi službeno dozvolio laikinjama da tokom mise vrše određene poslove, ali naglasio da ovo ne znači da će one postati svećenice.
Zakon eksplicitno odobrava da nezaređene žene smiju služiti za oltarom i čitati liturgije. Iako je ovo već godinama praksa u mnogim razvijenim zemljama, promjena u kanonskom pravu znači da biskupi više neće imati moć da zabranjuju ženama u svojim biskupijama da izvršavaju ove funkcije.
U pismu objavljenom u ponedjeljak, papa je rekao da je odluku donio nakon teološkog promišljanja, dodajući da su mnogi biskupi rekli da je promjena neophodna kako bi se odgovorilo na „potrebe ovog vremena“.
Promjena u zakonu propisuje da „laici“ smiju obnašati ove funkcije; međutim, papa je naglasio da je laičko služenje o kojem se raspravlja „fundamentalno drugačije od svećeničke službe koja se prima sakramentom svetih redova“.
„Ne radi se o nečemu ekstremno radikalnom, ali je poprilično značajno da Crkva prepoznaje prihvaćene prakse katolika širom svijeta i da pravi doktrinarne korake ka većoj inkluzivnosti,“ rekla je Kate McElwee, izvršna direktorica Konferencije o ženskom ređenju.
Iako je Papa Francis prošlog aprila oformio drugu komisiju od 2016. za izučavanje mogućnosti da žene uđu u red đakona, pitanje da li mogu postati svećenice je i dalje veliki tabu.
Ogroman broj žena služi unutar crkve širom svijeta, u nekim zemljama brojčano nadjačavajući i muškarce, ali nemaju privilegiju glasanja na vatikanskim sinodima, jer nisu zaređene.
Franjo je tokom svog papinstva bio poduzetniji u postavljanju žena na više vatikanske pozicije. U avgustu prošle godine, zaposlio je šest žena da nadgledaju finansije Vatikana.
(TBT)