Direktor obavještajno-sigurnosne agencije Bosne i Hercegovine (OSA) Osman Mehmedagić Osmica je sigurno najeksponiranija medijska figura danas u Sarajevu. Kako se to desilo ako je priroda posla osobe na ovoj funkciji takva da bude samozatajna?! Zapravo, tako se Mehmedagić dugo vremena i ponašao i mediji su imali problema naći njegovu fotografiju „u civilu“, pa su dugo vremena koristili njegove ratne fotografije koje su nastale dok je bio bodigard ratnog predsjednika Bosne i Hercegovine Alije Izetbegovića.
Najvjerovatnije da se obrt u njegovoj karijeri, koji će očito imati za posljedicu njegov strmoglav pad, desio onog trenutka kad se Mehmedagić počeo baviti medijima. Pošto je to činio na osion i glup način, kako inače to on radi, mediji su mu uzvratili istom mjerom. Političke protivnike i oponente njegovog stvarnog šefa Bakira Izetbegovića tajno je uhodio i medijski satanizirao, dok je povodljive novinare vrbovao, finansirao i snabdijevao informacijama. Nažalost, na takvu njegovu rabotu prvi je ukazao Milorad Dodik kada je objavio imena novinara i medija koje nadzire i uhodi OSA, te za tu informaciju ponudio prilično valjane dokaze.
Osim novinara Mehmedagić se bavio i stvarnim političkim oponentima svoga šefa Izetbegovića, te kadrovskim namještaljkama, što je opet sve u medijima prilično solidno dokumentirano.
Onda su mediji i opozicija osjetili opasnost i vidjeli „odakle vjetar puše“ i počeli su se baviti Mehmedagićem. Tako je počeo serijal afera koje su rezultirale krivičnim prijavama protiv prvog obavještajca u BiH.
Iako karakterni profil Mehmedagića ne udovoljava kriterijima filmskog junaka, čak bi bio karikaturalan, njegove rabote imaju „mesa“ za film, poput kultnog ‘Trećeg čovjeka’ u kojem je britanski filmski režiser Carol Reed, kako kritičari tvrde, „iskazao skladan spoj značajki više žanrova: psihološko-špijunskog trilera te melodrame i akcijskog filma, a istodobno je krajnje analitično djelo, s izraženom haotičnom psihozom poratne krize“.
Jer primarni problem Mehmedagića je milje iz kojeg potiče, kako politički tako i privatni život. Njegovi prethodnici kao šefovi obavještajno-sigurnosnih službi (AID i FOS) Bakir Alispahić, Munir Alibabić, Kemal Ademović neslavno su završili svoje mandate pod teretom najtežih hipoteka i afera. Poput Mehemdagića i oni su punili stupce sarajevskih novina, posebno političkih tabloida. Mehmedagića, opet, za razliku od njegovih prethodnika povezuju sa kriminalnim podzemljem preko njegove supruge bivše folk pjevačice Amele Šehović, koja je bila na „udaru zakona“ zbog njenih sklonosti konzumiranja narkotika.
Sve je ovo bilo poznato Izetbegoviću kada se odlučio postaviti Mehmedagića za direktora OSA-e. Malo ko se danas čudi njegovim odlukama da za „drugog čovjeka“ stranke pozicionira Asima Sarajlića ili za „trećeg čovjeka“ Mehmedagića. On je za takve odluke već počeo plaćati „debele“ cehove i vjerovatno će mu takvi ljudi i „haka glave doći“. No, nije Izetbegovićeva odluka mogla biti konačna kad je u pitanju funkcija direktora OSA-e. Najmanje je Američka ambasada morala dati pristanak za postavljanje Mehmedagića za šefa OSA-e. Jer kako su Amerikanci ultimativno od Alije Izetbegovića tražili smjenu Alispahića sa mjesta direktora AID-a, a zbog afere „Pogorelica“, tako je visoki predstavnik pokojni Paddy Ashadown svojim ovlastima smijenio Alibabića sa mjesta direktora FOS-e.
Mehmedagić, odnosno Izetbegović su morali ubijediti Amerikance da će se OSA svim svojim potencijalima iskreno boriti protiv terorizma. I vjerovatno je to bilo presudno da Amerikanci aminuju njegovo postavljenje. Na neki način, s obzirom da je Mehmedagić dobio neka priznanja u SAD-u za svoj rad po ovom pitanju, može se reći da su Amerikanci bili zadovoljni njegovim angažiranjem. Treba podsjetiti da je njegovo postavljenje koincidiralo sa eskalacijom rata u Siriji i nastanku ISIL-a koji je u svoje redove uspio vrbovati desetine vehabija iz Bosne i Hercegovine.
Svjestan takve američke podrške Mehmedagić se osilio toliko da je OSA-u podredio privatnim obračunima, kako se ispostavlja, najviše sa novinarima. U kojoj mjeri i koliko na vulgaran način zloupotrebljava svoju poziciju Mehmedagić je pokazao time što se, kako pišu portali, na isti dan kada je Tužilaštvo BiH protiv njega podiglo drugu optužnica, sastao sa predsjednikom Suda BiH Rankom Debevcem.
On što je ravno političkoj grotesci kakvim obiluje u posljednje vrijeme politika predsjednika SDA Izetbegovića jeste da su mediji objavili tačno vrijeme tajnog sastanka i to dokumentirali snimkom sa video kamere. Naravno mediji su postavili pitanje kako optuženik i osumnjičeni Mehmedagić može da se sastaje sa Debevcem, predsjednikom pravosudne institucije pred kojom mu se sudi?!
22. oktobra ove godine Tužilaštvo BiH podiglo je prvu optužnica protiv Mehmedagića i službenika OSA-e Muhameda Pekića zbog zloupotrebe položaja. Mehmedagić i Pekić se sumnjiče da su navodno zloupotrijebili svoj položaj u Agenciji da bi otkrili ko je podnio anonimnu krivičnu prijavu protiv Mehmedagića.
A 4. novembra Sud BiH potvrdio je ovu optužnicu, a 18 decembra počelo je suđenje u ovom predmetu.
Četiri dana prije toga, dakle 14. decembra podignuta je druga optužnica protiv Mehmedagića, ovaj put u aferi “Sigurnosne provjere”. Pored njega, optužen je i ministar sigurnosti BiH Selmo Cikotić.
Tužilaštvo BiH pored toga vodi istragu protiv Mehmedagića zbog navodno sporne fakultetske diplome.
Dakle, isti dan kada se protiv Mehmedagića podiže druga optužnica, on se sastaje sa predsjednikom.
Pored toga, Mehmedagić čeka da Sud BiH potvrdi ili odbaci optužnicu Tužilaštva BiH u predmetu “Sigurnosne provjere”.
Zanimljivo je da je do istih saznanja došlo i Tužilaštvo BiH koje je otvorilo predmet o mogućem neovlaštenom sastanku Mehmedagića i Debevca. To je medijima potvrdio i Boris Grubešić, portparol Tužilaštva BiH.
Mehmedagić je, očito, svoju verziju priče odaslao preko “Slobodne Bosne” da bi odgovorio na pitanje kako su sebi dopustili neopreznost da njihov susret u takvim, nepriličnim i kompromitirajućim okolnostima ovjekovječe snimke nadzornih kamera? Prema tim informacijama, Mehmedagića i Debeveca je “spojio” poziv zajedničkog poznanika-medicinara koji je nedavno dobio prinovu u porodici da dođu na “babine”. „Ma hajte molim vas!“
Očito je da ovdašnje tajne službe u posljednje vrijeme dolaze na naslovnice ne zbog spektakularnih poteza nego zbog trapavosti i neopreza. Stoga je jedino relevantno pitanje kako će Centrala SDA reagirati na tako loše poteze vlastitih tajnih službi?
Sudeći prema dosadašnjim istupima Izetbegovića, unatoč blamaži, teško je vjerovati da će unutar OSA-e doći do nekih većih akcija „čišćenja”. Jer Izetbegović ovisi o OSA-i! To je temelj njegovog sistema i režima. U slučaju čistki mnogi bi se zapitali treba li se uopće žrtvovati za njega. Jer sve je podređeno njegovom opstanku na vlasti, pa i OSA!
(TBT, Tim za analitiku)