Tužba je podnesena u utorak američkom Okružnom sudu u San Joseu, a u njoj se navodi da je Google prekršio američki savezni zakon o prisluškivanju i kalifornijski zakon o privatnosti, prikupljajući informacije o tome što ljudi gledaju u vijestima, traže na mreži ili rade u svojim mobilnim aplikacijama; informacije koje je Google prikupljao čak i nakon što bi korisnici isključili mogućnost praćenja u postavkama računa ili ako bi se prebacilina privatan način pregledavanja.
Tužba koju je podnijela Boies Schiller Flexner, advokatska kompanija koja zastupa nekoliko pojedinačnih korisnika koji djeluju „u ime svih ostalih sa sličnim problemima“, navodi da je prikupljanje podataka olakšano putem Googleovog Firebasea, softvera koji se koristi za pohranu podataka aplikacija i slanje obavijesti i oglasa. Ta usluga djeluje na za korisnike nevidljiv način prikuplja informacije o njima. To je druga pritužba koju je kompanija podnijela od juna; prva slična optužba protiv Googlea podnesena je zbog teških kršenja pravila privatnosti, što je Google neprestano radio čak i kada bi njegovi korisnici uključili privatne načine pregledavanja internetskog sadržaja.
“Čak i kada potrošači slijede Googleove upute i isključe praćenje”, aktivnosti na webu i u aplikacijama “na njihovim kontrolama privatnosti “, Google ipak nastavlja presretati potrošačevu upotrebu aplikacija i pregledavanje komunikacija i osobnih podataka putem aplikacije”, stoji u tužbi.
”Prikupljanje podataka omogućava Googleu saznavanje svakojakih stvari o privatnom životu „gotovo svakog korisnika koji posjeduje računar ili pametni telefon“, uključujući ko su njihovi prijatelji, kakve su prehrambene i trgovačke navike korisnika, kao i „najintimnije i potencijalno sramotne stvari“ koje korisnik može pretražiti putem interneta”, upozorio je advokatski ured u svojoj prijašnjoj žalbi. Tužba sada traži odštetu od najmanje pet milijardi dolara od tehnološkog giganta. Google do sada nije komentirao optužbe. Boies Schiller Flexner, koji je zastupao neke od konkurenata kompanija poput Facebooka, ranije je optužio kompaniju da tajno snima aktivnosti korisnika internetskog preglednika Google Chromea, čak i u anonimnom načinu pregledavanja. Google je u to vrijeme izjavio da će se boriti protiv tog zahtjeva.
Ministarstvo pravosuđa SAD-a, te brojni državni advokati, u međuvremenu su pokrenuli svoje zasebne istrage o poslovnim praksama kompanije, istražujući je li ona stekla nepoštenu konkurentsku prednost u oglašavanju, zato što je prikupljanje podataka putem Firebasea postalo gotovo neizbježno. Iako još nijedna istraga nije rezultirala tužbom, očekuje se da će DOJ podnijeti žalbu negdje ovog ljeta, izvijestio je Reuters, pozivajući se na izvore upoznate s istragom.
(TBT, Logicno.com)