Njihova zemlja je u ekonomskom previranju. Glad vlada. Inflacija je nezamisliva. Bolnice nemaju lijekove.
Ali dok se milioni Venezuelanaca bore preživjeti kod kuće, drugi su pronašli utočište za svoj novac preko Atlantika: madridsko tržište nekretnina.
Tokom šetnje Salamancom, popularnim kvartom španskog glavnog grada, Luis Vals Taberner, savjetnik za investiranje u nekretnine, pokazuje u gotovo svakoj ulici zgradu koju je neki bogati Venezuelanac nedavno kupio.
Cijene nekretnina u Madridu skočile su prošle godine za nekih 17 procenata, što je najviši skok među španskim gradovima, podigavši troškove života u centru na nivo iz 2007, prije nego što je građevinski balon u Španiji pukao.
Kvart Salamanca bio je srce tog buma, dijelom zahvaljujući bogatim Venezuelancima. Neke madridske kompanije za nekretnine navode da je preko 7.000 luksuznih stanova u kvartu u rukama Venezuelanaca. I dok su neki bliski saradnici predsjednika Nicolasa Madura, većina dolazi od porodica koje su postale bogate prije više decenija.
“Veliki bogataši u Venezueli su se uvijek međusobno povezivali i zavisili od dobrih odnosa sa državom”, rekao je Rolando Seijas, venezuelanski osnivač SNB Kapitala, madridske investicione firme. Za razliku od drugih Latinoamerikanaca koji sada investiraju u Španiji, kaže, “mi smo ovdje preživjeli koji znaju da su mostovi ka našoj domovini najvjerovatnije spaljeni”.
Neki Venezuelanci su postali preduzetnici u Španiji, pokrenuli su službe dostave, otvorili restorane i prodavnice. Andoni Goicoechea je napustio studije medicine u Venezueli i preselio se u Madrid i otvorio “Goiko Grill”, lanac od 44 burger restorana širom Španije. U junu, jedna privatna firma je kupila većinski udio u poslu procijenivši ga na sto pedeset miliona eura.
“Venezuelancima je prioritet bio da nađu ovdje dom. Sada kada se osjećaju udobno u Španiji, ulaze i u razne poslove”, rekao je Vals Taberner.
Tokom 2017, porodica Cohen, vlasnici jedne od najvećih kompanija za prodaju nekretnina u Venezueli, otvorila je outlet Sambil u predgrađu Madrida koji se reklamira kao najveći tržni centar u Španiji.
Uz sve veći međunarodni pritisak na Madura, španske vlasti sve pomnije prate tokove venezuelanskog novca. To je, kažu neki advokati, težak zadatak.
“Bogati Venezuelanci su davno naučili štedjeti u snažnoj valuti, po mogućnosti na računu u drugoj zemlji”, kaže Juan Carlos Gutierrez, venezuelanski advokat koji se prošlog decembra preselio u Madrid.
Mnogi Venezuelanci su iskoristili svoje pretke kako bi dobili španski pasoš. Neki su imali rođake koji su pobjegli iz Španije 1939. kada je general Francisco Franco pobijedio u građanskom ratu, dok su se drugi pozvali na sefardske Jevreje koji su protjerani iz zemlje 1492. Venezuelanci su među glavnim aplikantima za španski program “zlatna viza” kojim stranci koji kupe nekretninu vrijednu 500.000 eura ili više dobijaju boravišnu dozvolu, što je mjera uvedena 2013. kako bi se pomogao oporavak ekonomije pogođene krizom.
Seijas procjenjuje da trenutno u Španiji živi oko 280.000 Venezuelanaca od kojih 120.000 ima špansko državljanstvo. “Madrid za Venezuelance postaje ono što je Miami nekada bio i ostaje za Kubance.”
(TBT, NYT)






