RELIGIJA
Banjalučki biskup Franjo Komarica upozorio je tokom
razgovora s predsjednikom saborskog odbora za Hrvate izvan RH Božom Ljubićem,
koji je predsjednik Glavnog vijeća Hrvatskog narodnog sabora BiH, da se Hrvati
nalaze pred iskorjenjivanjem u Republici Srpskoj budući da je njihov broj pao
ispod pet posto od prijeratnog broja.

FOTO:Komarica (FAH)
Kako je u subotu priopćeno iz Hrvatskog narodnog sabora BiH,
biskup Komarica istaknuo je da je prema podacima blagoslova kuća broj Hrvata u
entitetu RS pao ispod pet posto od predratnog broja katolika na tom području.
“Hrvati kao narod na ovome području Bosne i Hercegovine
su pred potpunim iskorjenjivanjem”, upozorio je biskup Komarica.
Pri tome je pozvao predstavnike Hrvata iz Hrvatske i Bosne i
Hercegovine da u svom političkom djelovanju trebaju voditi više računa i o
Hrvatima koji žive na području Republike Srpske.
Komarica se zahvalio na dosadašnjoj potpori Vlade RH za
obnovu i izgradnju kuća, kulturno-obrazovnih ustanova, staračkoga doma i
crkvenih objekata koji su stradali tokom rata.
Predsjednik saborskog odbora za Hrvate izvan RH, Božo
Ljubić, s kojim je bila i zastupnica Ljubica Maksimčuk, upoznao je banjolučkog
biskupa da je odbor kojim on predsjeda na svojoj prvoj sjednici u novom sazivu
predložio vodstvu da se na dnevni red sabora stavi točka dnevnog reda o BiH i
položaju bosanskohercegovačkih Hrvata te evropskom putu ove zemlje.
Ljubić je izvijestio i o raspravama koje se vode u BiH
povodom presude Ustavnog suda BiH o neustavnosti Izbornog zakona BiH te
zahtjeva Hrvata da im se omogući izbor legitimnih predstavnika u institucije
vlasti entiteta i države.
Prema priopćenju biskup Komarica složio se sa zastupnikom
Ljubićem da je nužno osigurati promjene Izbornog zakona i legitimno
predstavljanje Hrvata na svim nivoima u BiH, napose u institucijama koje su
nacionalno predodređene, Predsjedništvo BiH i domovi naroda.
(TBT, Agencije)






