
Španski premijer Pedro Sanchez u četvrtak je odlikovao Ordenom za građanske zasluge specijalnu izvjestiteljicu Ujedinjenih nacija za Palestinu Francescu Albanese, u očiglednom znaku solidarnosti sa stručnjakinjom koju su SAD sankcionisale zbog njenog rada.
„Javna odgovornost također podrazumijeva moralnu obavezu da se ne okrećemo glavu“, napisala je Sanchez u saopštenju.
„Čast je dodijeliti Orden za građanske zasluge glasu koji podržava savjest svijeta: Francesci Albanese, specijalnoj izvjestiteljici Ujedinjenih nacija na okupiranoj palestinskoj teritoriji.“
Ovaj potez dolazi dan nakon što je Sanchez formalno zatražila od Evropske komisije da aktivira Statut EU o blokiranju kako bi zaštitila Međunarodni krivični sud (MKS) i Ujedinjene nacije od američkih sankcija.
Albanese je prva i jedina specijalna izvjestiteljica UN-a koja je meta američkih sankcija zbog svog rada, nakon što joj je administracija Donalda Trumpa uvela finansijske i vizne sankcije prošle godine zbog njenog rada na dokumentovanju kršenja ljudskih prava u okupiranoj Palestini, što uključuje angažman s MKS-om i međunarodnim pravosudnim institucijama.
„Španija ne gleda na drugu stranu“, napisao je Sanchez u srijedu. „EU ne može stajati skrštenih ruku pred ovim progonom“, dodao je, pozivajući Bruxelles da zaštiti nezavisnost obje institucije i njihove „akcije za okončanje genocida u Gazi“.
„Sankcioniranje onih koji brane međunarodnu pravdu dovodi u opasnost cijeli sistem ljudskih prava.“
(TBT)






