Bijela kuća planira nove sankcije osmišljene da uguše ruski bankarski sistem ako Moskva odluči izvršiti invaziju na Ukrajinu, prenio je Reuters u ponedjeljak.
Pozivajući se na tri anonimna izvora „upoznata sa tim“, Washington takođe planira ciljati određene ruske pojedince i kompanije tako što će zamrznuti njihovu imovinu u inostranstvu i zabraniti im da koriste američke dolare za obavljanje međunarodnih transakcija.
„Administracija predsjednika Joea Bidena pripremila je početni paket sankcija Rusiji koji uključuje zabranu američkim finansijskim institucijama da obrađuju transakcije za velike ruske banke“, prenio je Reuters. Bijela kuća je, međutim, odbila to komentirati.
Američke sankcije su osmišljene da naškode ruskoj privredi isključujući je iz globalnih trgovinskih mreža, pošto se većina međunarodnih transakcija obavlja u američkim dolarima. S obzirom da je paket mjera još u fazi finalizacije, još uvijek nije poznato koje će banke biti na meti. Međutim, eksperti koje je citirala novinska agencija vjeruju da su najveći finansijski akteri Rusije kao što su Sberbanka, Gasprombanka i VTB najvjerovatniji kandidati, pored bogatih pojedinaca koji su povezani sa Kremljom i drugi ruski tajkuni.
Slične prijetnje uputio je i Bruxelles. Ranije u nedjelju, u intervjuu njemačkom TV kanalu ARD, predsjednica Evropske komisije Ursula von der Layen izjavila je da će EU uvesti nove sankcije kako bi osigurala da Moskva bude „praktično odsječena od međunarodnih finansijskih tržišta“ ako napadne Ukrajinu.
Mjere će imati za cilj da ugroze rusku ekonomiju sprječavanjem dalje modernizacije, objasnio je eurokrata.
Od novembra prošle godine, Kremlj je više puta optužen da je na granici sa Ukrajinom postavio više od 100.000 svojih vojnika sa namjerom da pokrene invaziju. Rusija je više puta negirala optužbe, navodeći da sprovodi vježbe u toj oblasti.
(TBT, Autor: Aleksej Virjasov)






