Deset novinara koji su izvještavali o ratu u Gazi za CNN i BBC iznijeli su ozbiljne optužbe protiv svojih redakcija, tvrdeći da su obje mreže pokazivale proizraelsku pristranost u izvještavanju od 7. oktobra. Naime, novinari su otkrili unutarnje mehanizme koji, prema njihovim tvrdnjama, uključuju sustavne dvostruke standarde i kršenje novinarskih načela.
Novinari su optužili visoke urednike da su sustavno izbjegavali držati izraelske zvaničnike odgovornima za njihova djela te da su se miješali u izvještavanje kako bi umanjili važnost i često koban efekt izraelskih vojnih akcija. U nekim slučajevima, prema tvrdnjama, izraelska propaganda plasirana je u eter, unatoč upozorenjima osoblja da informacije nisu provjerene.
Jedan od najočitijih primjera navodne pristranosti dogodio se na CNN-u, gdje je dopisnik Nic Robertson izvještavao o izraelskoj tvrdnji da Hamas koristi bolnicu al-Rantisi za skrivanje izraelskih zarobljenika. Tokom obilaska bolnice s izraelskom vojskom, vojni glasnogovornik Daniel Hagari pokazao je dokument na arapskom jeziku, tvrdeći da je riječ o popisu članova Hamasa koji nadgledaju zarobljenike. Kasnije se otkrilo da je taj dokument zapravo bio običan kalendar, što su već ranije potvrdili arapski govornici na društvenim mrežama, ali je izvještaj ipak emitiran.
Zabranjena riječ “cionist”
Prema novinaru CNN-a, interni WhatsApp chat medijske kuće otkriva da je palestinska producentica upozorila kolege na netočnost izvještaja prije njegovog emitiranja, no njeno upozorenje je ignorirano. Drugi producent kasnije je pokušao ispraviti izvještaj prije nego što je objavljen na internetu, ali bezuspješno.
Novinar je također istaknuo da su postojala razdoblja tijekom kojih novinari CNN-a nisu smjeli nazivati izraelske zračne napade “zračnim napadima” bez potvrde izraelskih izvora: “Ovo ne bismo radili ni na jednom drugom mjestu. Ne bismo tolerirali potrebu da pitamo, recimo, Ruse jesu li bombardirali bolnicu u Kijevu.”
Bivša novinarka BBC-a je pak optužila tu mrežu za primjenu dvostrukih standarda u intervjuiranju gostiju, posebno Palestinaca. Prema njenim tvrdnjama, BBC je uspostavio internu grupu za provjeru pozadina potencijalnih gostiju, ali Palestinci su bili podvrgnuti znatno strožim provjerama od izraelskih predstavnika. Također, dodala je kako bi Palestinci bili “označeni” zbog korištenja riječi “cionist”.
Mehanizam genocida
Na primjer, izraelski političar Idan Roll izjavio je tokom intervjua za BBC 17. oktobra da su “bebe zapaljene” i “upucane u glavu” tokom Hamasovog upada u južni Izrael, tvrdnje koje nisu bile dokazane, a nisu ni do dan danas. Voditeljica Maryam Moshiri nije osporila ove izjave niti ih kritički propitala, što je izazvalo dodatne optužbe za pristranost.
Svakako, sve veći broj stručnjaka i novinara optužuje zapadne medije da svojim izvještavanjem podržavaju proizraelsku pristranost te dehumaniziraju Palestince, istovremeno minimizirajući njihovu patnju. U posljednjih godinu dana, nekoliko novinara iz vodećih medijskih kuća, poput New York Timesa i BBC-a, javno je podnijelo ostavke zbog neslaganja s uredničkim smjernicama. Drugi su pokušali djelovati unutar organizacija, pokrećući interne kampanje i sudjelujući u sastancima kako bi ukazali na pristranost.
Craig Mokhiber, zvaničnik Ujedinjenih naroda za ljudska prava, podnio je ostavku zbog reakcije UN-a na izraelske vojne operacije u Gazi, optužujući zapadne medije da su postali “dio mehanizma genocida”. “U situaciji u kojoj su zapadne vlade poput Sjedinjenih Država, Ujedinjenog Kraljevstva i drugih bile suučesnici, imate zapadne medije koji su zapravo postali dio mehanizma genocida. To je ono što je drugačije. To je ono što je zastrašujuće”, poručio je Mokhiber.
(TBT)