U srijedu je Generalna skupština Ujedinjenih naroda usvojila rezoluciju sa 124 glasa za i 14 protiv koja zahtijeva od Izraela da prekine svoju prisutnost na palestinskim teritorijima u roku od 12 mjeseci. Rezolucija, koja također poziva na zabranu prodaje oružja ili vojne opreme Izraelu za upotrebu u Gazi, Zapadnoj obali i Istočnom Jerusalemu, dolazi u kontekstu sve većih tenzija u regiji.
Ova odluka UN-a dolazi kao reakcija na savjetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde iz jula, koje je proglasilo izraelsku okupaciju palestinskih teritorija nezakonitom.
Glavni sekretar UN-a, Antonio Guterres, izrazio je podršku opciji ICJ-a, naglašavajući potrebu za povlačenjem Izraela na granice prije 1967. godine. Rezolucija ne spominje Hamas, niti preostale taoce u Gazi, čime se izbjegava izravno adresiranje trenutnih sukoba.
Političke reakcije i međunarodni odjek
Izraelsko ministarstvo vanjskih poslova oštro je kritiziralo rezoluciju, nazivajući je “ciničnom međunarodnom politikom” koja “jača terorističke organizacije” i ignorira stvarne sigurnosne prijetnje – piše Jerusalem Post. U priopćenju se ističe da odluka ohrabruje Hamas u odbacivanju pregovora i dodatno komplicira mogućnost postizanja primirja.
SAD i nekoliko drugih zemalja, uključujući Argentinu, Češku, Mađarsku i druge, glasali su protiv rezolucije. Kanada, iako suzdržana, izrazila je protivljenje rezoluciji zbog njenog jednogodišnjeg fokusa na Izrael i nedostatka priznanja za sigurnosne izazove s kojima se zemlja suočava.
Među 43 suzdržane zemlje bile su Australija, Kanada i Velika Britanija, dok su Nizozemska, Švedska, Italija i druge zemlje EU-a također ostale suzdržane. Novi Zeland i 13 zemalja EU-a podržali su rezoluciju, uključujući Belgiju, Francusku i Španjolsku. Kanadski veleposlanik pri UN-u, Bob Rae, izjavio je da Kanada ne može podržati rezoluciju koja isključivo krivi Izrael za sukobe, ističući da takav pristup ne doprinosi rješavanju problema terorizma ili postizanju trajnog mira.
Rezolucija UN-a stavlja Izrael u tešku poziciju. Dok međunarodna zajednica nastoji odgovoriti na kompleksne izazove, jasno je da će ovo glasanje imati dugoročne posljedice za regionalnu i globalnu politiku.
(TBT, Mediji)