Programski koordinator Akademske inicijative “Forum 10” iz Novog Pazara Fahrudin Kladničanin, u analizi izbornog dana ističe da je prošao bez značajnijih incidenata ili neregularnosti, potvrđujući time jasnu volju građana Novog Pazara.
Kladničanin u objavi na društvenim mrežama ocjenjuje da, uprkos različitim političkim oponentima, optužbama, i kritikama tokom predizborne kampanje, SDP i dalje održava dominaciju u Novom Pazaru. Međutim, prema njegovom mišljenju, izborni rezultati također ukazuju na značajan uspjeh drugih političkih opcija, poput SPP-a, SDA Sandžaka i Građanskog pokreta Sandžaka (GPS).
SDA I NJENI DERIVATI
Najviše glasova na lokalnim izborima dobila je Sandžačka demokratska partija i lista “Evropski Novi Pazar – Rasim Ljajić“ i to 17.269 sa Nihatom Biševcem kao kandidatom za gradonačelnika, odnosno 19 odborničkih mandata.
Druga po broju osvojenih glasova lista “Edin Đerlek gradonačelnik–Promjena je pobjeda” dobila je podršku 10.783 birača, odnosno 12 odbornika, a treća “SDA Sandžaka – dr Sulejman Ugljanin” sa osvojenih 8.964 glasa i Sulejmanom Ugljaninom kao nosiocem liste što je omogućilo 10 odborničkih mandata. Na četvrtom mestu je lista “Aleksandar Vučić–Novi Pazar ne sme da stane–Ivica Dačić” sa 4.690 glasova, ili pet odborničkih mandata, dok je lista Građanskog pokreta Sandžaka (GPS) “Za život dostojan čovjeka” osvojila 1.554 glasova ili jedan odbornički mandat.
„SDP je na vlasti u Novom Pazaru skoro deceniju i po, pa osvojeni rezultat i nije loš, ako se uzme u obzir cjelokupna predizborna kampanja i različite političke oponente koji su na nekoliko nivoa kritikovali aktuelnu lokalnu vlast i to: Stranka pravde i pomirenja, Stranka demokratske akcije Sandžaka, Islamska zajednica u Srbiji i dio njenih imama, građanske i ekološke aktiviste, političke afere, petokolonašku frakciju unutar stranačkog aparata, ali i određen broj nezadovoljnih građana, identificiranu funkcionersku otuđenost i mnogo što šta – što ću objaviti posebno u hefti pred nama. Iz tog razloga su razumljive riječi osnivača Rasima Ljajića koji je sinoć okupljenim pristalicama najavio rezove u Gradskoj upravi, što dovodi do promjena u personalnom smislu, koje su SDP-u preko potrebne, znači najpotrebnije“,smatra Kladničanin .
Stranka pravde i pomirenja je ostvarila dobar izborni rezultat, veći u odnosu na prošle lokalne izbore, kada je ovu stranku predvodio Muamer Zukorlić, u odnosu na današnji trenutak kada je on mrtav, sin na čelu stranke, uz podjele i druge turbulencije koje su pogađale ovu stranku posljednjih mjeseci i nedjelja. Ako izostanu iz lokalne vlasti, a sva je prilika da hoće, mandat od nove četiri godine uvodi ovu stranku u sedamneast godina borbe za lokalnu vlast u Novom Pazaru.
PORAZ ERDOGANA
SDA Sandžaka je još jednom pokazala da ima stabilno biračko tijelo, to su pokazali izborni rezultati, ali i različita istraživanja koja su poslednjih mesec ipo dana rađena u Novom Pazaru. Imali su izuzetno oštru kampanju protiv Sandžačke demokratske partije, personalno i protiv Rasima Ljajića, Nihata Biševca i Huseina Memića. Možda su očekivali bolji izborni rezultat, tako mi djeluje, na osnovu celokupnog njihovog rada, ali ovi izbori potvrđuju da je SDA Sandžaka trećeplasirana politička opcija u Sandžaku.
Građanski pokret Sandžaka ostvario je preko hiljadu ipo glasova i dobio jedan odborniči mandat, odnosno ulazak Edina Zećirovića, osnivača ove inicijative i nekada bliskog saradnika Muamera Zukorlića. Oni su u saradnji sa aktivistima okupljenim oko Inicijative slobodnih građana uspjeli da animiraju određeni broj birača i uđu u gradski parlament. GPS se tokom predizborne kampanje obavezala da neće praviti koaliciju sa vladajućim Sandžačkom demokratskom partijom. Možda su očelivali bolji rezultat, već broj odbornika, ali je jedino je sigurno – poremetili su dinamiku, što je za njih dobro, koliko će biti za zajednicu vidjećemo, ali je ipak važno da jedna grupa gađana poslije mnogo godina uđe u gradski parlament.
Sama činjenica daje SDA tek trećeplasirana strnaka na izborima, te da su je pretekli njeni „derivati“ govori da je generalno SDAkao nekadašnji nacionalni politički pokret Bošnjaka na eksjugoslovenskim prostorima u krizi. A ako bi se gledalo u kontekstu geopolitičkih pozicija onda bi se moglo zaključiti da je i politika Turske, kao jednog od najmočnijeg igrača na Balkanu, u krizi, jer je poznato da turski predsjednik RecepTayip Erdogan podržava Sulajmana Ugaljanina u Sandžaku jednako kao i Bakira Izetbegovića u Bosni i Hcercegovini.
Ovakvi rezultati izbora u Sandžaku itekako odgovoraju Aleksandru Vučiću koji podržava Rasima Ljajić, pa čak i više favorizira Usamu Zukorlića. Inače, cjelokupna izborna kampanja u Srbiji je protekla a daniko od lidera, pa čak ni iz opozicije nije ni spomenuo Bosnu i Hercegovinu.
(TBT)