Izraelski ministar komunikacija Shlomo Karhi nedavno je oštro kritizirao informativni program Al-Jazeera. Pan-arapski medij iz Katara krši obrambene interese Izraela u ratu protiv Hamasa i potiče antiizraelske osjećaje, rekao je Karhi. Ministar je optužio televizijsku kuću da “fotografira i objavljuje” položaje izraelske vojske u Gazi. Također je, po njegovim riječima, ova televizija objavila “vojne najave Hamasa” i “iskrivljene činjenice na taj način da su mnogi ljudi time potaknuti na nemire”.
Prema izvještaju „Times of Israel”, u drugoj polovici listopada izdana je hitna uredba koja bi, između ostalog, mogla otvoriti put mogućem zatvaranju ureda Al-Jazeere u Jeruzalemu. Takvi planovi još nisu provedeni – pogotovo jer su medijski izvještaji o njima odmah doveli do prosvjeda “Odbora za zaštitu novinara” (CPJ) koji smatra zabranu Al-Jazeere u Izraelu neprihvatljivim
Shlomo Karhi nije usamljen kada je riječ o kritici Al-Jazeere. Još ranije je američki ministar vanjskih poslova Antony Blinken, tokom posjeta Dohi 13. oktobraa, pozvao katarsku vladu da “ublaži Al-Jazeerino izvještavanje”. Blinken smatra kako je ta postaja prepuna govora mržnje protiv Izraela.
Program Al Jazeere je ovih dana kritizirana i u članku u Neue Zürcher Zeitungu: ta postaja utječe na svoje gledatelje „ne tek od 7. listopada mješavinom ozbiljnog novinarstva, novinarski prikrivene (Hamasove) propagande i otvorenog govora mržnje”, navodi se u članku.
Jesu li takve optužbe opravdane?
Razlike od zapadnih medija
Dobiti diferenciranu sliku o izvještavanju ove televizije nije jednostavno. Prije svega, mora se imati na umu da je Al-Jazeera televizija iz Katara, kaže u razgovoru za DW stručnjak za Bliski istok Asiem El Difraoui, koji predaje u Njemačkoj. “Kao takva, ona se čvrsto drži vladine linije. A Katar ima intenzivne kontakte s Hamasom. Većina vodstva Hamasa živi u glavnom gradu Dohi”, kaže on.
Činjenica je da se izvještavanje Al-Jazeere u svojoj tendenciji značajno razlikuje od onoga u zapadnim medijima. To važi i za program na engleskom jeziku – ali još više za program na arapskom jeziku.
“Velika razlika između Al-Jazeere i većeg dijela zapadnih medija je naravno empatija za patnju Palestinaca”, kaže El Difraoui. “Al-Jazeera ide veoma daleko. Dijeli i potiče empatiju koju većina od 350 milijuna Arapa osjeća prema Palestincima. Na taj način televizija prirodno doseže veliku publiku.”
Ova empatija također možda djelomično proizlazi iz osobnih iskustava. Wael Al-Dahdouh, šef ureda Al-Jazeere u Gazi, izgubio je suprugu i obitelj u ratu krajem listopada. Istovremeno, svojom prisutnošću na terenu u Pojasu Gaze, Al-Jazeera gledateljima može ponuditi neposredne slike i dojmove koje mnogi zapadni mediji nemaju.
Još jedan predstavnik Hamasa
No, Al-Jazeera se od mnogih zapadnih medija razlikuje i po predstavljanju Hamasa, koji je u Njemačkoj, Evropskoj uniji, SAD-u i drugim zemljama klasificiran kao teroristička organizacija. Za Al-Jazeeru to nije tako: u izjavi od 8. oktobra, dan nakon početka najnovijih Hamasovih napada na Izrael, Al-Jazeera je opisala Hamas samo kao “palestinsku naoružanu skupinu” čiji su “borci” napali Izrael. Al-Jazeera po pravilu ne opisuje Hamas kao terorističku organizaciju – uz iznimke kao što je gostujući komentar norveškog ministra vanjskih poslova Espena Bartha Eidea. Međutim, Al-Jazeera jasno iznosi određene činjenice: Hamas je u jednom danu ubio više od 1.400 ljudi, izvijestila je televizija 8. oktobra.
Al-Jazeera, međutim, klasificira napad Hamasa drugačije od većine zapadnih medija, opisujući ga prvenstveno u kontekstu prethodne izraelske politike prema Palestincima: “Najnoviji sukob”, kaže na jednom mjestu, podsjeća na “16 godina trajne blokade Pojasa Gaze i politike širenja naselja na okupiranoj Zapadnoj obali i Istočnom Jeruzalemu”. Dalje kaže: izraelski premijer Benjamin Netanyahu pokrenuo je “brutalnu vojnu ofenzivu u Gazi” kao reakciju na napade Hamasa. Dodjeljivanje krivnje ovdje se čini prilično jasnim.
Hamas smije relativizirati ubistva civila
Al-Jazeera je manje jasna u izvještavanju o izraelskim žrtvama. Doduše ova televizijska kuća upućuje na to da su Hamasovi video zapisi pokazali kako je Hamas također uzeo i starije Izraelce za taoce tijekom napada. Televizija spominje i organizaciju za ljudska prava “Amnesty International” koja je osudila ubijanje civila od strane Hamasa. Ipak u svojim prvim izvješćima televizija je glasnogovorniku Hamasa dala mnogo prostora, što je on iskoristio da ustvrdi da su ubijeni “samo doseljenici” – a nikako civili. Postojala je jedna stvar koju čitatelji i gledatelji Al-Jazeere nisu pri tome saznali: navodni “doseljenici”, koje je glasnogovornik Hamasa proglasio legitimnim vojnim ciljevima po njegovom mišljenju, živjeli su u samom Izraelu (čije pravo na postojanje Hamas poriče) – ne na okupiranom palestinskom teritoriju.
Oštar ton i upitni stripovi
Al-Jazeera se višestruko razlikuje od zapadnih medija i po tonu brojnih komentara. Pod naslovom “Sociopati u odijelima”, komentator Al-Jazeere Andrew Mitrovica govori na Al-Jazeerinoj internetskoj stranici na engleskom jeziku o “drskoj izopačenosti” s kojom čelnici zapadnih vlada prihvaćaju da izraelski premijer Netanyahu ima “dozvolu da neometano i nekažnjeno ubija, bilo gdje, bilo kada, iz bilo kojeg razloga”.
U zapadnim medijima bi bila nezamisliva i “Ilustrirana povijest Hamasa i njegove borbe za Palestinu” koju je Al-Jazeera objavila nekoliko dana nakon napada Hamasa na Izrael, točnije 11. listopada: tamo je Hamasova milicija nacrtana u herojskim pozama, usidrena u masi stanovništva pojavljuje se kao dobrotvorna tvrtka koja je popularna, barem među velikim dijelovima stanovništva. Međutim, takva vrsta očitog veličanja Hamasa nikako nije dosljedna u Al Jazeerinom izvještavanju.
Pa ipak, stalno dolazi do verbalnih propusta, ne samo u Al-Jazeerinom programu na arapskom jeziku. S jedne strane, to se “fundamentalno razlikuje od izvještavanja Hamasovih ili Hezbollahovih kanala”, koji otvoreno predstavljaju agendu svojih organizacija, smatra stručnjak za Bliski istok El Difraoui.
Nasuprot njima, čak se i arapska verzija Al-Jazeere čini uglavnom prije objektivnom i umjerenom. Izrael se tu u novinskim tekstovima – što je slučaj u nekim drugim arapskim medijima – ne naziva “cionističkom tvorevinom” ili da se naziv države uvijek stavlja pod navodnike.
No, kao i kod mnogih medija na arapskom jeziku u regiji, u osnovi se antiizraelski stav uvijek osjeti – a ponekad je izražen vrlo eksplicitno: komentator Al-Jazeere Ismail al-Najm napade Hamasa 7. listopada 2023. u jednom online-tekstu nije povezao s terorom, ubojstvima i krvoprolićem – već je pisao o “mirisu voćnjaka i zemlje u koju su ušli borci otpora prvi put u više od 75 godina tlačenja, protjerivanja i okupacije”. Hvalio je Hamasov teror vrlo otvoreno: “Toga dana je napisan herojski ep.”
Deutsche Welle je od Al-Jazeere zatražio izjavu o kritikama na račun televizije i načelima njegovog izvještavanja u aktualnom bliskoistočnom ratu. Do trenutka pisanja ovog teksta nije stigao nikakav odgovor.
(TBT, DW)