Kako smo u prošlom tekstu koristili alegoriju da Bosna prolazi korz oluju, to se proročanski obistinilo istog dana kada je američki amabsador Michael Muprhy zbog olujnog nevremena otkazao prijem povodom Dana nezavisnosti SAD. On se tim povodom obratio putem društvenih mreža.
” Nažalost, veliko nevrijeme koje je pogodilo Sarajevo primoralo nas je da otkažemo prijem, ali to ne znači da noćas nećemo proslavljati. Želim podijeliti sa vama ono što sam namjeravao reći našim gostima večeras”, započeo je obraćanje Murphy.
TAJNI SASTANAK DODIKA I MURPHY?
Bez obzira na oluju ambasador Murphy je poslao vrlo optimistične i hrabre poruke. Barem tri poruke su indikativne jer se u njima dotiče rata.
“Nismo odlučno reagirali kada je etnonacionalistička retorika dosegla opasne razmjere na Balkanu. A kada je došao rat, kada se ovaj grad našao pod opsadom, kada smo vaše strahote gledali na TV ekranima u svom dnevnom boravku, posredstvom tog istog CNN koji je rođen osamdesetih, nismo se odmah odazvali vašim pozivima. Oklijevali smo…predugo. Vremenom smo ipak djelovali. Tragedija je da je bilo prekasno da bismo spasili hiljade života, uključujući i žrtve genocida u Srebrenici. Ali, kada smo reagirali, učinili smo to odlučno”, poručio je Murphy.
Kazao je da je Daytonskim mirovnim sporazumom, kojem su posredovale Sjedinjene Države, okončan je rat koji je trajao od 1992. do 1995. godine.
“On niti je bio niti jeste savršen sporazum. Danas se Dayton preispituje, namjerno pogrešno tumači i okrivljuje za stalne etničke podjele u zemlji. Ovo posljednje predstavlja zamjenu teza, odnosno uzroka i posljedice, ali jeste istina da su politički lideri ove zemlje prokockali obećani mir. “, upozorio je Murphy.
Poručio da je nemoguće negirati današnje osporavanje suvereniteta, teritorijalnog integriteta i multietničkog karaktera Bosne i Hercegovine.
“Od izbornih nepravilnosti i korupcije, huškanja na rat, negiranja genocida do aktivnosti NSRS od 26. juna – tenzije su jasne, a za mnoge građane Bosne i Hercegovine, sličnost sa predratnom historijom zemlje je uznemirujuća. Ali jedna stvar jeste drugačija. Sjedinjene Države su tu”, poručio je Murphy.
Dan poslije će predsjednica Narodnog fronta Jelena Trivić objaviti informaciju da Milorad Dodik, preko Riste Zarića, visokog funkcionera OSA BiH i Almira Džuve, direktora OSA BiH, pokušava organizirati tajni sastanak sa ambasadorom Murphyjem.
Iako infromacija zvuči senzacionalistički, u njoj ima bar trunka istine.Trivički treba vjerovati jer je sam amabasador Murphy ranijeizjavljivao da ima pokupaja tajnih kontakata ljudi sa američke crne liste kako bi izdejstvovali oslobašanje od istih. Malo je vjerovati da je iko osim Dodika toliko važan da bi se Murphy imao potrebe oglašavati po tom pitanju. Do kontakta sigurno nije došlo i sasvim je moguće da je zbog toga Dodik je na svom Twitter nalogu objavio da je potpisao ukaz Zakona o izmjeni Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa RS-a, što je suprotno stavu visokog predstavnika. To je Mruphy ocijenio najmernim grubim nasrtajem na ustavni poredak što je po novomzakonu kojeg je nametnuo Cristian Schmidt krivično djelo.
DODIK NEĆE PASTI
Bošnjački lideri su u horu zapjenili tražeći da OHR smjeni Dodika, posebno su grlati bili Denis Bećirović i Bakir Izetbegović. Na njihove pokliče odgovorio je posebni izaslanik SAD-a za Zapadni Balkan Gabriel Escobar. On je rekao da ne može komentirati postupke OHR-a, ali i dodao kako smatra da još nije došlo do tačke kad je potrebno poduzeti takve drastične akcije.
Pošto je Dodik prije nekoliko dana najavio mogućnost pokretanja referenduma o statusu RS-a do Nove godine, kao jedan od oblika “političke borbe” kojom se on namjerava suprotstaviti prijetnjama međunarodne zajednice.
“Ako uistinu do toga dođe, mi ćemo reagirati vrlo oštro. Neće biti raspada Bosne i Hercegovine. SAD neće odustati od Daytonskog mirovnog sporazuma i naših obveza prema toj zemlji. Nadamo se da Dodik neće ići tako daleko i da je to samo politička retorika. Ali ako nije, spremni smo reagirati političkim sredstvima poput sankcija i Bonnskih ovlasti”, naveo je Escobar.
Pojedini političari u BiH zagovaraju da NATO pošalje svoje trupe u Brčko kako bi zaustavili Dodikove ideje o secesiji RS-a. Escobar je kratko poručio da “nije čuo ni za kakav plan da se NATO-ove trupe prebace u Brčko”, dodavši da postoji misija EUFOR-a koja osigurava sigurno okruženje u BiH i štiti njezin teritorijalni integritet od unutarnjih i vanjskih napada.
Escobar se složio s izjavom ambasadora SAD-a u Bosni i Hercegovini Michaela Murphyja koji je rekao da je sličnost s prijeratnim stanjem u BiH “uznemirujuća”, ali je sada tu prisutan SAD.
“Velika razlika između 1991. i sada jest i to što Hrvatska i Srbija ne žele vidjeti rat u BiH. Osim toga, imamo mnogo zaštitnih ograda koje štite zemlju od nasilja “, smatra Escobar.
Iz navedenih izjava i radnji jasno je da je Dodik davno „prešao crvenu liniju“, ali da je ovoj put svojim prsknim odlukama Amerikancima „bacio rukavicu u lice“ kako bi im pokazao da faza psihološkog rata i zastršivanja nije djelovalana njega i da se ne kani povuči sa crte od koje ga samo korak dijeli od rata.
(Nastavit će se …)
(TBT, Tim za analitiku)