• O nama
  • Marketing
  • Impressum
  • Kontakt
Srijeda, 29 Marta, 2023
No Result
View All Result
The Bosnia Times
  • Početna
  • Politika
    • Bosna
    • Balkan
  • Teme
    • Analitika
    • Civilizacija
    • Feljton
    • Religija
    • Intervju
  • Kolumne
  • Tempo
  • Lifestyle
    • Kultura
  • Svijet
    • Geopolitika
  • Business
  • Podcast
  • Početna
  • Politika
    • Bosna
    • Balkan
  • Teme
    • Analitika
    • Civilizacija
    • Feljton
    • Religija
    • Intervju
  • Kolumne
  • Tempo
  • Lifestyle
    • Kultura
  • Svijet
    • Geopolitika
  • Business
  • Podcast
No Result
View All Result
The Bosnia Times
No Result
View All Result
Početna Kolumne

NEPRIKLADNO ZA LJUDSKA BIĆA Abdu: Kako izraelski Vrhovni sud omogućava mučenje palestinskih zatvorenika

Dok Izraelci protestiraju protiv Netanyahua i Ben-Gvirovog rata protiv pravosuđa, Vrhovni sud Izraela omogućava državi upotrebu torture protiv palestinskih zatvorenika

12. Marta 2023.
Share on FacebookShare on Twitter

Piše: Janan Abdu, thebosniatimes.ba

Prije rata aktuelne krajnje desničarske vlade protiv pravosuđa, objavljena je malo zaboravljena vijest iz izraelskog Vrhovnog suda.

Dana 29. decembra 2022. godine, Vrhovni sud je ponovo kapitulirao pred zahtjevima države po pitanju uvjeta u zatvoru, a posebno veličine zatvorskih ćelija. Udovoljilo je zahtjevu države i po treći put produžilo rok za proširenje životnog prostora pritvorenika do 31. decembra 2027. godine.

Kao odgovor na peticiju izraelskih organizacija za ljudska prava, uključujući Asocijaciju za građanska prava (ACRI), Vrhovni sud je u junu 2017. izdao nalog za proširenje životnog prostora zatvorenika na 4,5 kvadratnih metara – dajući Izraelskoj zatvorskoj službi početni rok od devet mjeseci (HCJ 1892/14 ACRI protiv ministra javne sigurnosti).

U većini zapadnih zemalja veličina standardnih zatvorskih ćelija kreće se između šest i 12 kvadratnih metara, dok je u Izraelu manja od 3 kvadrata.

Činilo se da je presuda priznala okrutne, ponižavajuće i nehumane uvjete života zatvorenika. U uvodnoj riječi odluke, sudija Yitzhak Amit je napisao da se “društvo procjenjuje… kroz njegov tretman zatvorenika”. Istakao je da „lišenje slobode kroz zatvor ne znači lišavanje prava na dostojanstvo, koje proizilazi iz prava osuđenika da odredi minimalni životni prostor“.

Međutim, uprkos ovoj izjavi, sud je odobrio održavanje ovih uvjeta dodatnih pet godina, što je potom postalo 10 godina od prvobitne presude.

‘Neprikladan za ljudska bića’

Godine 2014., ACRI, Physicians for Human Rights (PHR-I) i druge grupe su podnijele peticiju Vrhovnom sudu da se pozabavi prenatrpanošću u izraelskim zatvorima i zatvorima i primora državu da odmah poveća životnu površinu zatvorenika na minimalno 4,5 kvadratnih metara kao privremeno rješenje dok se još više ne podigne kao dio dugoročnog plana.

U peticiji se navodi da su zatvorenici primorani da provode sate svog dana u krevetu, bez mogućnosti da se kreću ili stoje, a oni koji dijele ćeliju ne mogu istovremeno stajati ili hodati u ograničenom prostoru.

Kao rezultat toga, zatvorenici su često primorani da cijelu dnevnu rutinu obavljaju u krevetu, uključujući i jelo. Dalje se tvrdi da prenaseljenost stvara gušenje u ćelijama, šteti zdravlju zatvorenika i uzrokuje pojačano trenje među njima.

Protest za zatvorenike

Daleko je od prihvatljive veličine u zemljama koje se smatraju demokratskim (8,8 m2) i od minimuma koji su usvojile međunarodne institucije za osiguranje razumnih adekvatnih uvjeta života koji se spominju u izvještaju Međunarodnog komiteta Crvenog krsta za 2012. godinu.

Nažalost, situacija u izraelskim zatvorima je ista decenijama, ali država nije učinila ništa da ponudi rješenja ili promjene. U svom godišnjem izvještaju za 2019-2020, Izraelska javna odbrana upozorila je na pretrpanost zatvora i kršenje prava zatvorenika. U izvještaju su postojeći zatvorski uvjeti opisani kao “ozbiljno kršenje ljudskog dostojanstva”. Kritikovao je usku zatvorsku ćeliju od 2,5 kvadratnih metara, tvrdeći da je “premala čak i za jednog štićenika”.

U izvještaju su ponovljeni raniji pozivi da se odmah prestanu držanje zatvorenika u ovim ćelijama, uz tvrdnju da su “nepodobne za ljudska bića”. Nadalje je napomenulo da je površina zatvorske ćelije danas manja od polovine minimuma koji je odobrila Izraelska zatvorska služba, glavni nadzorni organ koji je odredio 6 kvadratnih metara kao razumnu količinu prostora.

U izvještaju javne odbrane se dalje navodi da ovo pitanje ne samo da utiče na prava zatvorenika, već i krši obavezu države da se suzdrži od okrutnih, nehumanih i ponižavajućih kazni, što je osnovni standard međunarodnog prava.

Nepoštivanje

Vrhovni sud je 13. juna 2017. naložio državi da poveća minimalnu stambenu površinu u zatvoru. Kako bi olakšao provođenje ovih reformi, Vrhovni sud je podijelio proces u dvije faze: prva bi državi odobrila devet mjeseci da poveća stambeni prostor za zatvorenike na 3 m2 (ne uključujući toalet i tuš). Dodatnih devet mjeseci od sudskog naloga za daljnje povećanje stambene površine na 4,5 m2 činilo bi drugu fazu.

Međutim, 5. marta 2018. godine, nedelju dana pre nego što je istekao rok za prvu fazu reformi, država je podnela sudu zahtev za odlaganje sprovođenja za 10 godina od prvobitne presude do 2027. Država je tvrdila da je poštovanje roka utvrđenog od strane sud bi zahtjevao “masovno oslobađanje” zatvorenika i “ugrozio” javnost.

Podnosioci predstavke su odbacili ove tvrdnje, tvrdeći da država nije preduzela nikakve radnje za izgradnju novih pritvorskih centara, i ponovili zapažanje visokog suda o neadekvatnim objektima, od kojih su mnogi izgrađeni tokom britanskog mandata. Također se usprotivilo prijedlogu o pitanju javne sigurnosti, nazivajući ove “prazne prijetnje s ciljem zastrašivanja suda”.

Sud je oštro kritizirao postupke države i prvobitno je odbio zahtjev države. To je primoralo državu da podnese plan za izgradnju novih krila za stotine zatvorenika obezbeđenja i povećanje administrativnog oslobađanja, što će rezultirati evakuacijom oko 1000 zatvoreničkih mjesta.

U junu 2018. država je obavijestila sud o svojoj namjeri da koristi zatvor Saharonim u pustinji Negev kao centar za pritvor imigranata kao dio prve faze reforme.

Što se tiče druge faze presude – koja garantira minimalni stambeni prostor od 4,5 m2 za svakog zatvorenika do decembra 2018. – država nije postigla nikakav napredak po ovom pitanju, što je navelo grupe za ljudska prava da zahtevaju od suda da je prisili da se pridržava slova svoje presude.

Rupa za mučenje

U obavještenju objavljenom 29. jula 2018., država je obavijestila sud o svom planu da do 2026. godine uspostavi nove centre za smještaj zatvorenika koje ispituje Shin Bet, izraelska služba sigurnosti. Također je najavio svoju namjeru da podnese peticiju visokom sudu da izmijeni svoju presudu kako bi se izuzeli objekti Shin Bet od proširenja životnog prostora za zatvorenike do 2027. Trenutno je veličina ćelije Shin Bet 2 m² ili manje.

Podnosioci predstavke koji predstavljaju različite grupe za ljudska prava usprotivili su se zahtjevu države, tvrdeći da ova populacija zapravo treba da dobije prioritet u nastojanjima da se zatvorski uslovi prilagode presudi suda i da je odlaganje datuma izvršenja presude za najmanje osam godina nerazumno.

Godišnji izvještaj javne odbrane naložio je zatvorskoj službi Izraela da odmah prestane držati pritvorenike u malim ćelijama, uz tvrdnju da su “nepodobni za ljudska bića”

Država je tada tvrdila da bi proširenje životnog prostora zatvorenika štetilo Shin Betovoj sposobnosti da dobije informacije i da bi snažno uticalo na broj istraga koje se istovremeno pokreću.

Većina takozvanih sigurnosnih istraga usmjerena je na Palestince, podvrgavajući ih uvjetima koji krše Konvenciju protiv torture čiji je potpisnik Izrael.

Godine 2022. komisija izraelskog parlamenta dva puta je jednoglasno odobrila nacrt zakona o izmjenama i dopunama krivičnog zakona (Ovlasti za hapšenje, životni prostor u pritvorskim centrima Shin Bet), koji također oslobađa pritvorske centre Shin Bet od proširenja životnog prostora zatvorenika po nalogu Vrhovni sud.

Da stvar bude gora, nacrt zakona predlaže primjenu tajnih standarda od strane zvaničnika i direktora Shin Beta. Organizacije za ljudska prava izrazile su zabrinutost da ovi “standardi” neće zaštititi prava zatvorenika koji bi bili podvrgnuti uslovima mučenja kršeći međunarodno pravo.

Kako se navodi u obrazloženju Nacrta zakona, utvrđivanje standarda i zakona za životni prostor pritvorenika iz obezbeđenja vrši premijer, uz saglasnost ministra pravde i ministarskog odbora Šin Beta, kao i odobrenje zajedničkog posebnog komiteta Odbora za vanjske poslove, Odbora za odbranu i Pravnog odbora u Knesetu.

Ovaj prijedlog naišao je na snažno protivljenje organizacija za ljudska prava, a jedan broj njih – Komitet protiv torture, Centar za odbranu pojedinca (HaMoked) i Ljekari za ljudska prava – dostavili su 8. februara 2020. svoja zapažanja o predložio nacrt zakona vršiocu dužnosti sudskog savjetnika. Potvrdili su da se njime pokušava zaobići odluka suda, te da prijedlog i dalje neopravdano krši prava pritvorenika i posebno diskriminira ove pritvorenike.

Oni su također istakli da svaki zakon mora biti podložan pravnim standardima i napomenuli da je u suprotnosti sa onim što je odobreno u izraelskom Osnovnom zakonu: Ljudsko dostojanstvo i sloboda.

Naglasili su da bi ovim posebnim sjedištima Shin Beta trebalo posvetiti više pažnje u pogledu osiguravanja životnog prostora, jer su skriveni od očiju javnosti, pa čak i od službenog nadzora u većini slučajeva. Štaviše, pritvorenicima u ovim objektima obično je zabranjeno sastajanje sa advokatima.

Zahtjev države da odgodi implementaciju novih prostornih zahtjeva doveo je sud u spiralu. Iako ima moć da produži rokove, to može učiniti samo u rijetkim prilikama.

Kako se navodi u sudskoj odluci, “produžavanje rokova, pak, može dovesti do situacije u kojoj postojeće nezakonito stanje i dalje šteti očekivanjima stranaka da se oslanjaju na sud, te šteti zaustavljanju arbitraže. Takođe, produženja u nepotrebnim slučajevima će dovesti do narušavanja principa vladavine prava.”

Ova odluka znači da će pritvorenici i zatvorenici u izraelskim zatvorima nastaviti živjeti u teškim, nehumanim uvjetima još pet godina.

Ovi uvjeti se, prema izvještaju javne odbrane, “smatraju kao teška zloupotreba prava pritvorenika, njihovog dostojanstva, zdravlja i privatnosti, što je pogoršano teškim životnim uslovima”.

Zabrinjavajuća stvar je da ovi teški uvjeti kada se dodaju nehumanom postupanju predstavljaju mučenje, posebno u pritvorskim centrima Shin Bet – izuzetim od sudskog naloga – gdje je jaka hladnoća, zaglušujuća buka, nedostatak sna, ograničenja kretanja, sprječavanje izlaska. u dvorištu, loša hrana, nedostatak kreveta i ćebadi, loša higijena i drugi mučni uslovi.

(TBT, MEE)

ShareTweetShare
TBT

TBT

Preporučeno

STANJE U IZRAELU SE SMIRUJE NAKON PRAVE ULIČNE REVOLUCIJE: Netanyahu odgodio spornu reformu, no niko mu ne vjeruje

STANJE U IZRAELU SE SMIRUJE NAKON PRAVE ULIČNE REVOLUCIJE: Netanyahu odgodio spornu reformu, no niko mu ne vjeruje

prije 5 sati
 VATIKAN ŠALJE PAPIN GOVOR U SVEMIR! Izabrana je poruka nade koju je papa Frane uputio 2020. godine, u jeku pandemije

VATIKAN ŠALJE PAPIN GOVOR U SVEMIR! Izabrana je poruka nade koju je papa Frane uputio 2020. godine, u jeku pandemije

prije 9 sati
RUŽAN KRAJ JEDINE USPJEŠNE PRIČE ARAPSKOG PROLJEĆA: Nemojte spašavati budućeg diktatora Tunisa

RUŽAN KRAJ JEDINE USPJEŠNE PRIČE ARAPSKOG PROLJEĆA: Nemojte spašavati budućeg diktatora Tunisa

prije 11 sati
ZABRANA NA ŠVICARSKOJ JAVNOJ RADIOTELEVIZIJI: Zabranili voditeljici nošenje lančića s raspelom za vrijeme emisije

ZABRANA NA ŠVICARSKOJ JAVNOJ RADIOTELEVIZIJI: Zabranili voditeljici nošenje lančića s raspelom za vrijeme emisije

prije 1 dan
MICHELANGELOV DAVID: Umjetnost, a ne pornografija

MICHELANGELOV DAVID: Umjetnost, a ne pornografija

prije 1 dan
BIBI UZMIČE PRED DEMONSTRANTIMA: Načelnik izraelske vojske kaže da se “sprema oluja kod kuće”

BIBI UZMIČE PRED DEMONSTRANTIMA: Načelnik izraelske vojske kaže da se “sprema oluja kod kuće”

prije 1 dan
MUSLIMAN OSTVARUJE SAN ŠKOTA: Britanska vlada odbila poziv novog škotskog vođe Yousafa na nezavisnost

MUSLIMAN OSTVARUJE SAN ŠKOTA: Britanska vlada odbila poziv novog škotskog vođe Yousafa na nezavisnost

prije 1 dan
The Bosnia Times

© 2022 - Sva prava pridržana

  • O nama
  • Marketing
  • Impressum
  • Politika privatnosti
  • Kontakt

No Result
View All Result
  • Početna
  • Politika
    • Bosna
    • Balkan
  • Teme
    • Analitika
    • Civilizacija
    • Feljton
    • Religija
    • Intervju
  • Kolumne
  • Tempo
  • Lifestyle
    • Kultura
  • Svijet
    • Geopolitika
  • Business
  • Podcast