Piše: Feras Abu Helal, thebosnaitimes.ba
Prošlog mjeseca, istraga međunarodnog konzorcijuma novinara otkrila je da su izraelski izvođači koji posluju pod imenom “Tim Jorge” tvrdili da su manipulirali na više od 30 izbora širom svijeta, koristeći tehnike kao što su hakiranje i automatizirane dezinformacije.
Vođa jedinice, bivši operativac izraelskih specijalnih snaga Tal Hanan, rekao je da se njegov tim sastoji od “diplomaca vladinih agencija”. Prema istrazi, neke od njihovih operacija vodile su se preko Demoman Internationala, izraelske firme “registrirane na web stranici koju vodi izraelsko Ministarstvo odbrane za promoviranje izvoza odbrane”.
Zaista, država Izrael ima kontradiktoran odnos sa demokratijom. Održava pogrešnu “demokratiju” iznutra, koristeći sistem aparthejda na štetu Palestinaca od rijeke do mora, a također ima dugu historiju saveza s diktatorima u regionu i šire.
Dvosmislen stav Izraela prema demokratiji na Bliskom istoku postao je eksplicitniji nakon Arapskog proljeća. Konkretno, mnogi izraelski političari i istraživački centri vidjeli su ustanak u Egiptu i svrgavanje diktatora Hosnija Mubaraka kao prijetnju izraelskim interesima. Kako se revolucija odvijala, izraelsko ministarstvo vanjskih poslova pozvalo je zapadne diplomate da obuzdaju kritike Mubarakovog režima – a prema riječima bivšeg američkog ministra odbrane, Izrael je podnio niz pritužbi protiv prvog demokratski izabranog predsjednika Egipta, Mohameda Morsija.
U Siriji je stav mnogih izraelskih političara i intelektualaca bio da izbjegavaju podršku narodnoj revoluciji, radije da se “drže đavola kojeg poznaješ”. A u Sudanu, Izrael nije osudio državni udar 2021. usred nastojanja za bilateralnu normalizaciju.
Napad na ljudska prava
Otkrića tima Jorgea nisu prvi dokaz izraelske upotrebe tehnologije kako bi pomogao diktatorima i sabotirao demokraciju napadom na aktiviste za ljudska prava i disidente. Mnogi istraživački izvještaji otkrili su tajnu podršku koju su diktatori na Bliskom istoku i širom svijeta dobili od izraelskih sajber firmi, kao što su NSO Group i njen zloglasni špijunski softver za hakovanje Pegasus.
Tri faktora mogu nam pomoći da shvatimo kontradikciju između izraelskih tvrdnji o demokratiji i istovremene podrške države diktaturama, posebno na Bliskom istoku. Prvo, Izrael se u tom pogledu ne razlikuje od bilo koje druge zapadne kolonijalne ili imperijalne države, koje promovišu demokratiju svojim narodima, podržavajući i izvlačeći korist od tirana u inostranstvu.
Drugo, Izrael je konstruirao svoj narativ na Zapadu na osnovu toga da je “jedina demokratija na Bliskom istoku” – pa što su manje demokratske države u regionu, to je njegov narativ efikasniji.
Treće, izraelske vlade radije se bave diktaturama nego demokratijama na Bliskom istoku, jer nijedan demokratski izabran vođa bilo koje arapske zemlje ne bi mogao normalizirati odnose s Izraelom bez postizanja minimalno prihvatljivog političkog rješenja za Palestince, budući da ogromna većina arapskih naroda podržava Palestinska prava i suprotstavljaju se okupaciji.
Izraelski i zapadni stav prema demokratiji na Bliskom istoku također proizlazi iz široko rasprostranjene orijentalističke pristrasnosti prema kojoj zapadni mejnstrim mediji naširoko pokrivaju opozicione proteste u Izraelu koji bi uticali na izraelsku „demokratiju“, ali ne obraćaju istu pažnju na otkrića tima Jorgea. , koji je uključivao sabotažu demokratija „trećeg svijeta“.
Ubuduće, Izrael i zapadne države će nastaviti da igraju ovu igru, nudeći retoriku o demokratiji i ljudskim pravima na Bliskom istoku, dok istovremeno podržavaju diktature u ovim zemljama. Ipak, ova činjenica ne smije uznemiriti arapske narode; naprotiv, mora ih motivisati da se bore protiv tiranije, okupacije i imperijalizma.
(TBT, MEE)