U četvrtak ujutro po hrvatskom vremenu odnosno četvrtak poslijepodne po lokalnom Novak Đoković je još uvijek u Australiji – smješten je u hotelu Park u Melbourneu gdje čeka ishod žalbe koju su njegovi advokati uputili nakon što su lokalne vlasti naredile njegovu deportaciju zbog nepravilno ispunjene vize za ulazak u državu. Đoković je prvo dobio dopuštenje za nastup na Australian Openu, iako nije vakcinisan vizu je dobio zbog “medicinskog izuzeća”, međutim po dolasku u Australiju pokazalo se da njegova viza za ulazak u državu ipak nije važeća.
Oko 8:30 po našem vremenu stigla je vijest kako Đoković ostaje još jedan dan u Australiji. Objavljeno je kako se ministrica unutrašnjih poslova Australije Karen Andrews neće protiviti odluci o zabrani ulaska, te da Đoković u hotelu ostaje do sutra, ali njegovi advokati će pokušati učiniti sve da Đoković ne bude deportovan do ponedjeljka ujutro, kada će biti donesena presuda u ovom slučaju.
Ispred hotela Park u kojem je Đoković trenutno smješten se okupilo nešto Srba koji žive u Australiji, i uz srpske zastave i glazbu su zaplesali kolo, sve to kao podrška.
Naravno da se javio i predsjednik Aleksandar Vučić, prethodno je Đokovićev otac otvoreno pozvao Srbe da izađu na ulice kako bi podržali svog sportskog heroja. S druge strane, Australci koji su u zadnje dvije godine uglavnom proveli u karanteni ne vide razlog zašto bi Đokoviću bilo dozvoljeno ono što njima nije pa je i premijer Australije Scott Morrison objavio Tweet u tom smislu.
Između ostalih, situaciju je komentarisao i Rafael Nadal. “Nisam upoznat sa svim detaljima ali očito sve što se događa nije dobro. Svi prolazimo kroz težak period, mnoge su porodice propatile puno kroz ove dvije godine. Normalno je i da su ljudi u Australiji frustrirani jer prolaze kroz česta zatvaranja, mnogi se ne mogu vratiti svojim kućama. Iz mog ugla gledanja, jedino u koga vjerujem su ljudi koji dolaze iz medicinske struke. Oni kažu da se moramo vakcinisati i ja ih slušam, vakcinisaoo sam se dva puta”.
(TBT)






