Saopćenje koje je izdao KO SDA u Sarajevu povodom, kako su to kvalificirali, skandaloznih informacija koje je u javnost iznijela direktorica KJKP Vodovod i Kanalizacija Aida Pendek o pritiscima kojima je izložena od stranke Narod i pravda i njihovog ministra Hadžiahmetovića, da bi zaposlila članove i kadrove NIP-a, moglo bi se ocijeniti kao kulminacija loše politike i loših poteza tzv. Sarajevske trojke koja dominanta vladajuća opcija na općinskom, gradskom i kantonalnom nivou u ovom gradu.
„Pozivamo tužilaštvo da istraži navode o korupciji prilikom zapošljavanja u VIK-u, kao i o pritiscima koje NIP pravi na uprave javnih poduzeća u cilju zapošljavanja svojih kadrova i članova te da reaguje na sveprisutni “Nipotizam”, poentirali su SDA-ovci u svom saopćenju.
Od kada je tzv. Trojka ponovo preuzela vlast u KSA napravila je serijal krupnih grešaka. Nije da građani nisu očekivali takve greške. Zbog toga su im se intelektualci obraćali sa dobronamjernim instrukcijama i savjetima. Nedžad Latić, kao urednik portala The Bosnia Times se obratio otvorenim pismom liderima tadašnje „Četvorke“.
Vidjeti link
Potom je Haris Pašović iskazao svoju bojaznost na sljedeći način „Dino Konaković je bio premijer kada smo Danis Tanović, Jasmila Žbanić i ja razgovarali s njim i ona ga je pitala da li to znači da mi, kada bi se prijavili da budemo direktori neke kulturne ustanove, ne bismo prošli, Konaković je rekao da ne bi jer nismo ni u jednoj do tih partija. Bojim se sljedeće – hoće li, ako dođe nova vlada, imati isti princip koji se odnosi na druge stranke. Vjerujem da bi nova vlada mogla imati bolji pristup i da više uvažavaju kulturu za razliku od SDA koja kulturu ne razumije i kulturu shvata kao folklor ili produženu ruku neke ideologije. U SDA ima obrazovnih ljudi i ne vjerujem da pristaju na jedno ubistvo kulture u Sarajevu i BiH, kulture koja je održava ovaj grad i zemlju i tokom rata“.
Međutim lideri, posebno Dino Konaković, kao siva eminencija premijera Edina Forte, postupao je potpuno suprotno. Krenuli su u „sječu glava“ dotadašnji direktora otjeravši ih na nedoličan, pa čak i vulgaran način kao da su ih „šutnuli nogom u dupe“.
Onda će ministrica pravde i uprave Kantona Sarajevo Lejla Brčić, pa potom i ministrica za nauku, visoko obrazovanje i mlade KS Melika Husić Mehmedović, podnijeti ostavke. Jesu li žene samo „ikebane“ u NiP-ovoj politici pa prve „pucaju kao slabe karike“ uslijed pritisaka i pohlepe kadrovika ove stranke?! Ne mora značiti jer ništa jače karike nisu ni drugi ministri, kao njihov premijer Forto koji poput „drvene Marije“ paradira pred medijima bez ikakvog osjećaja za grozomornu političku stvarnost s kojom se suočavaju građani metropole.
Kako The Bosnia Times saznaje iz kuloarskih krugova na pomolu je velika svađa između ministra zdravstva Harisa Vranića i Ismeta Gavrankapetanovića za v. d. direktora Opće bolnice, zbog kadriranja u ovoj bolnici. Za sada problem je u nastojanju ministra Vranića da postavu Ninu Bešlagić na određenu poziciju, čemu se protivi Gavrankapetanović. Ona je eklatantan primjer da ministri „Trojke“ ne vode računa o korupciji i nepotizmu, a najefikasnije bi bilo smanjivati korupciju i nepotizam tamo gdje toga ima najviše, jer je već osuđivanja zbog primanja mita.
Bude li eskalirao ovaj sukob režimski mediji će to iskoriti da amnestiraju i aboliraju sve aktere koruptivnih afera koje su poprilično uzdrmale SDA i davale velike šanse opoziciji na predstojećim izborima. Tako da građanima ne bi preostalo ništa drugo nego da slegnu ramenima i othuknu: „Džaba smo krečili!“
(TBT, Tim za analitiku)