U eseju „Ubilački identiteti“ (1998), koristeći svoje lično iskustvo građanskog rata u Libanu, upozorio je na opasnost prekomjernog isticanja identiteta kada to vodi negaciji drugoga.
U najnovijem eseju „Brodolom civilizacija“ (2019), dobitnik nagrade Danas za 2019. godinu sa britkom lucidnošću analizirao je krizu kroz koju prolazi arapski i zapadni svijet. Na kakva razmišljanja ga podstiče nova tragedija što potresa njegovu rodnu zemlju? Je li i danas aktuelan nagovještaj novog, otvorenijeg svijeta koji je Zemlja kedra prenosila samim svojim postojanjem, kao što bješe primijetio general De Gaulle?
“Iako je ‘bomba’ možda eksplodirala slučajno, ono što se dogodilo sigurno nije bila ‘prirodna’ katastrofa. Slučaj i loša sreća nisu imali nikakve veze sa ovom tragedijom, sem što su odredili da se desila ove godine, a ne prošle ili pretprošle. Tragediju je izazvala korupcija, i nemar…”, ispričao je Maluf.
“Trebao mi je cijeli dan pred ekranima kako bih shvatio da ono što se upravo dogodilo u Bejrutu nije samo još jedna epizoda u beskonačnom sukobu koji pogađa moju rodnu zemlju. To očigledno nije nuklearna eksplozija, ali nije ni ‘nekonvencionalna’ eksplozija. Da ilustrujem ove riječi jednim poređenjem: atentat u Oklahoma Sitiju 1995. godine, najsmrtonosniji koji je izveden na tlu Sjedinjenih Država prije 11. septembra, izazvala je ručno napravljena bomba koja je također sadržavala amonijum-nitrat, a težila je nepune tri tone. “Bomba” u bejrutskoj luci težila je hiljadu puta više! Morali ste imati na umu ove brojeve da biste razumjeli značenje slika koje su defilovale pred našim očima”, rekao je pisac.
(TBT)