U junu se taj tok obrnuo. Njegova majka poslala mu je pare kako bi mogao da plati račune.
Pošto je imao i kašalj i groznicu u jeku pandemije, Tudor (52) nije mogao dolaziti na posao u jednom staračkom domu. Zato je njegova majka posegnula za svojom penzijom, koju je zaradila kao bibliotekarka u jednoj od najsiromašnijih zemalja Evrope, i poslala keš svom sinu, koji ga je željno čekao u jednoj od najbogatijih zemalja na svijetu.
“Baš su teška vremena”, kaže on. “Osjećam se pogubljeno.”
Širom planete, pandemija je ugrozila vitalnu arteriju finansijske podrške za stotine miliona porodica – takozvane doznake koje radnici-migranti u bogatim zemljama šalju kući.
Prošle godine, migranti su poslali u svoje domovine rekordnih 554 milijarde dolara, što je više od tri puta od pomoći koju su zajedno izdvojile napredne zemlje, pokazuju podaci Svjetske banke. Ali doznake će, po svemu sudeći, pasti za petinu tog iznosa ove godine, što je najveće smanjenje u historiji.
Taj pad predstavlja katastrofu i znači da će pandemija, kako stvari stoje, dovesti do prvog globalnog rasta siromaštva od Azijske finansijske krize 1998. Ove godine, između 40 i 60 miliona ljudi će pasti ispod granice ekstremnog siromaštva. Prema kriterijima Svjetske banke, to znači da žive sa 1,90 dolara dnevno ili manje.
Smanjenje doznaka je i posljedica krize koja je obuzela svijet i kobni predznak nevolja koje će tek doći. Zemlje u razvoju čine 60 odsto svjetske privrede na osnovu kupovne moći, prema Međunarodnom monetarnom fondu. Manje trošenje u siromašnijim nacijama znači i da će čitav svijet sporije rasti.
Kao i pandemija koja ga je donijela, tako je i pad u doznakama globalan. Evropa i Centralna Azija će zabilježiti pad od skoro 28 odsto u novcu koji se šalje kući, dok će u podsaharskoj Africi biti pad od 23 odsto. Južna Azija past će za 22 odsto, a Bliski istok, Sjeverna Afrika, Latinska Amerika i Karibi više od 19 odsto.
Ukupno gledano, pandemija je teško pogodila plaće 164 miliona migrantskih radnika koji izdržavaju najmanje 800 miliona rođaka, kažu Ujedinjene nacije.
(TBT, NYT)