
Turski državni televizijski kanal TRT pokrenuo je svoju uslugu na perzijskom jeziku farsiju danas, objavio je emiter. Pokretanje TRT Farsi je značajno proširenje međunarodnog dosega državnog emitera usred zategnutih odnosa s Iranom i još jedne usluge na stranim jezicima koja cilja na Islamsku Republiku Iran, nakon drugih stranih kanala kao što su Iran International, BBC Persian i Voice of Ameria Farsi servis.
“TRT je postao središte privlačnosti u medijskoj sferi. Bez sumnje, objavljivanje sadržaja na perzijskom je dragocjena usluga čovječanstvu”, rekao je Fahrettin Altun, šef Uprave za komunikacije turskog predsjednika, na ceremoniji pokretanja u Ankari. “Veza između dviju drevnih nacija ostaje snažna usprkos svim izazovima. Dovoljno je samo pogledati Rumijev Veliki divan da bi se shvatila snaga ove veze”, rekao je Altun, govoreći o zajedničkom kulturnom naslijeđu, također citirajući kritike iranskog pisca Jalala Al-e-Ahmada o zapadnom utjecaju.
Ankara kanal predstavlja kao zajednički otpor zapadnom utjecaju…
Glavni direktor TRT-a Mehmet Zahid Sobaci rekao je da je uloga emitera izazvati dominaciju zapadnih medija. “Godinama su međunarodnim medijima dominirali jednostrani pogledi usmjereni sa zapada Turska je, pod vodstvom predsjednika Erdogana, dovela u pitanje ovaj monopol”, rekao je.
Govoreći o regionalnim zbivanjima, Sobaci je povukao paralele između Sirije i Gaze, rekavši: “Baš kao što je Asadov režim počinio zločine u Siriji slične onima koje Izrael čini u Gazi, vidjeli smo da kako se ugnjetavanje pojačava, ali i pravda dobiva jednaku snagu.””.
Ovaj novi program, zapravo TRT-ova dvanaesta jezična platforma i deveta međunarodna usluga, ima za cilj doseći više od 130 milijuna govornika farsija diljem svijeta, prema televizijskoj kući. Lansiranje dolazi u osjetljivom trenutku nakon nedavnih političkih promjena u Siriji nakon pada iranskog partnera, svrgnutog predsjednika Bashara al-Assada i pogoršanja odnosa Teherana i Ankare nakon pada režima.
(TBT)






