
Najveća politička senzacija stranačkih izbornih lista svakako je
Informacija da je advokat i bivši novinar Senad Pećanin kandidat na listi Stranke za Bosnu i Hercegovinu (S za BiH) za Predstavnički dom Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine.
Iako je Pećanin na listi S za BiH kao nezavisni kandidat, samo njegovo svrstavanje će se protumačiti kao ideološki salto mortale od liberalne ljevice do radikalne desnice.
Pećanin nikako nije izuzetak. Naprotiv, u skorašnje vrijeme desio se pravi egzodus sarajevskih lijevičara prema desnici. Njegove preteče su Emir Suljagić i Reuf Bajrović, a odnovno se to može reči i za Danisa Tanovića.
No, kad je Pećanin u pitanju njegovo ideološko preobraženje je možda najmorbidnije.
Naime, on je kao urednik magazina Dani sigurno objavio rekordan broj tekstova o kriminalu Hasana Čengića, gdje ga je sumnjičio za pronevjeru ratnih donacija u iznosu od nekoliko milijardi dolara. Uz to, na naslovnici lista kojeg je uređivao osvanjivao je faksimil bosanskog pasoša kojeg je Usama Bin Laden navodno dobio uz urgenciju tadašnje bošnjačke političke vrhuške koju su predvodili Alija Izetbegović i Haris Silajdžić.
A pošto je Semir Efendić kao stipendista Hasana Čengića izravno bio njegov politički pulen, pa ga je kao takvog uz pomoć svojih tajkunai ratnih profitera, poput Huse Ćesira, instalirao na načelnika općine Novo Sarajevo, jasno da “iver ne pada daleko od klade” i da je Efendić ideološki izdanak Čengića.
Povrh svega Efendić slovi kao jedan od najkorumpiranijih općinskih načelnika BiH, što bi se trebalo kositi sa svim princima na kojima je Pećanin gradio svoj imidž i novinarsku karijeru.
Potom, pošto je Pećanin danas advokat, on vrlo dobro zna da je Efandić počinio gnusan zločin kada je skrivio saobračni udes sa smrtnim ishodom i da je po tom osnovu uvjetno osuđen na godinu dana zatvora.
Ništa to Pećaninu nije smetalo kada se ponudio Efendiću da ga stavi na svoju stranačku izbornu listu.
Pećanin je nosio vrlo uredljive epitet koje su mu dali bošnjački intelektualci, koji su zaborvaljeni nakon što je bio napustio navinarstvo. Ovim činom ulaska u politiku samo je opravdao takve epitete.
(TBT)






