• O nama
  • Marketing
  • Impressum
  • Kontakt
Utorak, 9 Juna, 2026
No Result
View All Result
The Bosnia Times
  • Početna
  • Politika
    • Bosna
    • Balkan
  • Teme
    • Analitika
    • Civilizacija
    • Feljton
    • Marker
    • Religija
    • Intervju
  • Kolumne
  • Tempo
  • Lifestyle
    • Kultura
  • Svijet
    • Geopolitika
  • Business
  • Početna
  • Politika
    • Bosna
    • Balkan
  • Teme
    • Analitika
    • Civilizacija
    • Feljton
    • Marker
    • Religija
    • Intervju
  • Kolumne
  • Tempo
  • Lifestyle
    • Kultura
  • Svijet
    • Geopolitika
  • Business
No Result
View All Result
The Bosnia Times
No Result
View All Result
Početna Teme Analitika

ČOVIĆEVA IZDAJA ‘BOŠNJAČKIH IZDAJNIKA’: Nikšić spašava svoje dupe, Konaković ‘podvija rep’, a oštrkondža Čudić nek’ se čudi …

Bošnjaci neće kazniti lidere Trojke zbog toga što ih SDA etiketira izdajnicima, već zbog toga što su dopustili da ih je Čović isporučio Dodiku na pladnju.

16. Oktobra 2025.
Share on FacebookShare on Twitter
FOTO: (Fotomontaža)

Istu predsjednika HDZ-a i član Kolegija Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Dragana Čovića u emisiji “Jutro za sve” na BHT-u gdje je komentirao aktuelne političke teme s posebnim naglaskom na nedavne izjave Milorada Dodika, Sabine Ćudić, ali i evropskog puta BiH,mogao bi se tretirati kao vododjelnica po kojoj će se odvijati politički procesi do kraja ovegodine sigurno, a umnogome i u narednoj godini. 

Produbljuje se razdor među Hrvatima i Bošnjacima

Tako toradi Čović, prepusti da se voda zamuti do maksimuma, nacionalne tenzije između Srba i Bošnjaka dovedu do vrhunca, te produbi razdor između Bošnjaka i Hrvata, onda on, svjestan svoje neprikosnovene pozicije glavnog lutkara jer sve konce drži u svojim rukama, stupa na scenu…

Pa je u spomenutom tv-nastupu  onako s visine povlaštene pozicije nprikosnovenog mešetra u političkom životu u Bosni i Hercegovini ocijenio “lošim i izgubljenim vremenom”.

“Ima ona kletva, dabogda se bavio samim sobom. Tako smo se mi bavili samim sobom. Ali, ja sam nepopravljiv optimista, možda smo nešto naučili iz ovih godinu dana. Moramo se svi uozbiljiti, kampanja je krenula nešto iznenađujuće ranije i uzela nam je zamah koji smo imali na EU putu”, kazao je u razgovoru za BHRT.

ADVERTISEMENT

Dakle, vratio se veliki evropejac na svoj teren ustvrdivši da do kraja godine mogu biti ispunjeni uvjeti na EU putu.

“Ja sam intenzivno pregovarao sa svim predstavnicima stranaka i međunarodnim institucijama. Nema razloga da ne usvojimo oba zakona i ne imenujemo pregovarača. I predsjednica EU komisije je svjesna u kakvim okolnostima mi radimo i vjerovatno s te strane vidi koliki napor ulaže predsjedavajuća Vijeća ministara Borjana Krišto. Ne vidim ni jedan razlog da kroz jednu ili dvije sjednice parlamenta to ne okončamo”.

Upitan je i o tome da li je on odigrao ključnu ulogu da bi se usvojila Reformska agenda.

“Nažalost, ja često molim, pa se onda pitam zbog čega ja to radim. Najzaslužnija osoba za Reformsku agendu je Borjana Krišto, bez dilema. Moja uloga je tu periferna. Bojim se da Krišto nema, Vijeće ministara ne bi funkcioniralo jer svako svakoga smjenjuje u zadnjih godinu dana”, kazao je.

Tek poslije takve tirade sebi i svojim kadrovima Čović se  dotakao i nedavne izjave Milorada Dodika da Federaciju BiH treba podijeliti na dva dijela.

ADVERTISEMENT

“Kako ćemo podijeliti Federaciju?” upitao se pa na potpitanje voditelja zašto to nije rekao Dodiku na konferenciji za novinare, odgovorio: “Zašto bih to rekao Dodiku? Kad bih ja komentarisao šta svi kažu, onda bi se samo time bavio”.

Osvrnuo se potom na žestoke reakcije stranaka Trojke, posebno nove predsjednice Naše stranke Sabine Ćudić.

„Šutim o izrazu politička prostitucija. To više govori o osobi koja ju je izrekla. To je mala stranka. Ona se bori za komadić prostora. Ona zna kolika je to stranka, mala,”rekao je.

Prozvao je i Elemdina Konakovića da razmisli o raskidu koalicije sa SNSD-om, jer su Dodik i on bili partneri u jednom periodu kada je bilo je rezultata“. Čak se pozvao i na patriotizam napominjući da se zbog ljubavi prema domovini treba nešto i gorko progutati.

Zanimljivo je da Čovićnije tretirao niti se obraćao Nerminu Nikšiću. Ako je to bilo i do voditelj, nije omaška. Nikšić je zaista postao minorani irelevantan poltički igrač. Zahvalan štoje opstao u premijerksoj fotelji postao Čovićev lakej, ulizica i komformista. Tako se nedavno predstavio u intervju kojeg je dao zagrebačkom Nacionalu u kojem je na „sva usta“ hvalio Čovića i hrvatskog premijera Andreja Plenkovića, bez kojih, kako je rekao, Bosna i Hercegovina ne bi dobila „zeleno svjetlo“ za pristup pregovorima za ulazak u EU.

Izdaja bošnjačkih izdajnika

 Tako se politička bujica koju je izazvao Milorad Dodik svojim ekstremnim secsionističkim postupcima vraća u „staro korito“ kojim očito kormilari Čović.

Manje je važno pitanje je da li će Konaković „podviti rep“ i povinovati se Čovićevim preporukama, odnosno da li će nova sarajevska oštokondža Sabina Ćudić odbrusiti Čoviću od pitanja kakve će reperkusije izazvati ovakav Čovićev odbranaški stav prema Dodiku u odnosu na rejting Trojke.

Jer paradoksalno je da su Konaković i Čudić euforično krenuli u obračun sa Dodikovim SNSD-om nakon njihovih odbijanja usvajanja preovrospkih zakona čije je usvajanje u pralamentu bilo uvjetovano od strane Bruxellessa, dok Čović upravo zbog evropskog puta insistira da SNSD ostaje partner na tom putu.

To je uočila i Zagorka Grahovac, poslanica Liste za pravdu i red u Narodnoj skupštini RS, koja ukazuje na to veliko licemjerstvo predsjednika HDZ-a BiH koji pred evropskim zvaničnicima teatralno govori o evropskom putu i reformama, a pred nama ponovo grli i podržava one koji su najglasniji protivnici svega što taj put predstavlja.

“Čović ne može govoriti o ‘evropskom putu’, a u isto vrijeme nastavljati savez sa Dodikom koji ruši evropski put, prijeti raspadom zemlje, ismijava sve evropske vrijednosti i ponavlja da je ‘Evropa propala’, da više nije sposobna da rješava probleme Balkana’ i da ‘ nema budućnost’. To nije evropska politika, to je licemjerje pretvoreno u strategiju preživljavanja i dogovor dvojice političara koji sistematski blokiraju promjene, čuvajući privilegije i moć stečenu na korupciji i strahu”, rekla je Grahovac.

Zapravo o njima, opozicionarima iz RS-a,  ovdje je riječ. Jer kako god Konaković i Čudić riješili svoje razmirice sa Čovićem, a očito ih je Nikšić ostavio na cjedilu, ovakav Čovićev odnos itekako pomaže Dodikovom SNSD-u u kampanji na prijevremenim izborima u RS-u.

Jako je važno za Dodika da preživi ove izbore kako bi neokrznut izišao na refrendum kojeg je zakazao za 9. januar naredne godine.

A od odnosa Bošnjaka prema refrendumu, ma kakav bio i u ime čega se sprovodio, ovisit će cjelokupna politička situacija naredne godine. Jer ne treba smetnuti sa uma da je refendum žigica kojom je potpaljen plamen rata u Bosni i Hercegivini 1992. godine.

Referendum se može sporvesti samo u slučaju da pobjedi Siniša Karan s kojim će i bez formalne funkcije Dodik imati apsolutnu kontrolu i moć u RS-u. U slučaju da pobjedi kandidat opozicije, Branko Blanuša, održavanje refrenduma se dovodi  u pitanje.

Osim toga samo ukoliko pobjedi Blanuša lideri Trojke se mogu nadati nekakvom rezultatu na slijedećim izborima. U protivnom Bošnjaci će kazniti lidere Trojke, ne zbog SDA koja ih etiketira bošnjačkim izdajnicima, već zbog toga što su dopustili da ih njihov partner Čović isporuči Dodiku na pladnju.

(TBT,Tim za analitiku)

ShareTweet
ADVERTISEMENT

Preporučeno

SVI SU ONI SADAMOVA BRAĆA: Voditeljica državne TV ide u zatvor zbog objave u kojoj je podržala Iran

SVI SU ONI SADAMOVA BRAĆA: Voditeljica državne TV ide u zatvor zbog objave u kojoj je podržala Iran

prije 18 minuta
ŠTA SE DODGODILO ALBANSKOM PREMIJERU? Totalno je zabucao; podijelio video u kojem pjeva u mini suknji, pa optužio Iran…

ŠTA SE DODGODILO ALBANSKOM PREMIJERU? Totalno je zabucao; podijelio video u kojem pjeva u mini suknji, pa optužio Iran…

prije 20 minuta
‘NAS DVA BRATA, OBA RATUJEMO’: Pjevali su donedavno Trump i Netanyahu. Ljubav sad puca jer jedan sigurno dugoročno gubi

‘NAS DVA BRATA, OBA RATUJEMO’: Pjevali su donedavno Trump i Netanyahu. Ljubav sad puca jer jedan sigurno dugoročno gubi

prije 17 sati
ALBANCI MJENJAJU ZASTAVU: FLAMINGO UMJESTO ORLA Rubeo: Objašnjenje anti-Kushnerovih protesta u Tirani

ALBANCI MJENJAJU ZASTAVU: FLAMINGO UMJESTO ORLA Rubeo: Objašnjenje anti-Kushnerovih protesta u Tirani

prije 17 sati
PUKO VELIKO PARTNERSTVO: Putin je godinama vjerovao ovom važnom savezniku, koji sada cijelu regiju okreće protiv njega!

PUKO VELIKO PARTNERSTVO: Putin je godinama vjerovao ovom važnom savezniku, koji sada cijelu regiju okreće protiv njega!

prije 17 sati
CIJENA GORIVA I INFLACIJA VISOKI RIZICI: Rat na Bliskom istoku mogao bi dovesti do bankrota avio kompanija

CIJENA GORIVA I INFLACIJA VISOKI RIZICI: Rat na Bliskom istoku mogao bi dovesti do bankrota avio kompanija

prije 17 sati
100 DANA (MEDIJSKOG) RATA PROTIV IRAN Burak: Taktike Hladnog rata u izvještavanju zapadnih medija o Iranu

100 DANA (MEDIJSKOG) RATA PROTIV IRAN Burak: Taktike Hladnog rata u izvještavanju zapadnih medija o Iranu

prije 1 dan
The Bosnia Times

© 2023 - Sva prava pridržana

  • O nama
  • Marketing
  • Impressum
  • Politika privatnosti
  • Kontakt

No Result
View All Result
  • Početna
  • Politika
    • Bosna
    • Balkan
  • Teme
    • Analitika
    • Civilizacija
    • Feljton
    • Marker
    • Religija
    • Intervju
  • Kolumne
  • Tempo
  • Lifestyle
    • Kultura
  • Svijet
    • Geopolitika
  • Business