Dana 5. oktobra 2024., potres magnitude 4,5 u iranskoj pokrajini Semnan izazvao je val spekulacija da se možda radi o prvom iranskom nuklearnom testu, a ne o prirodnom seizmičkom događaju. Na društvenim mrežama počela su nagađanja da bi ovaj događaj mogao biti rezultat podzemnog nuklearnog testa koji je Islamska Republika izvela kao odgovor na izraelske prijetnje vojnim udarom na njihove ključne nuklearne i energetske infrastrukture.
Prema iranskim izvorima bliskima vlastima, koji su razgovarali s The Cradleom, ova mogućnost razmatra se na najvišim razinama u Teheranu. Istovremeno, sirijski izvori ranije su predvidjeli da bi Iran mogao ubrzati svoj nuklearni program kao odgovor na nedavne izraelske akcije, uključujući atentat na visokog čelnika Hamasa Ismaila Haniyeha u Teheranu, vođu Hezbollaha Hassana Nasrallahu i visokog zapovjednika Iranske revolucionarne garde Abbasa Nilforushana krajem rujna.
Dodatnu težinu ovim nagađanjima daje i izvješće Heritage Foundationa, konzervativnog think tanka iz SAD-a, objavljeno nekoliko dana ranije, u kojem stoji da Iran može razviti nuklearno oružje znatno brže nego što se prvotno mislilo. U izvješću, objavljenom 1. oktobra, citira se visoki iranski zakonodavac koji je u travnju 2024. tvrdio da bi Iran mogao izvršiti prvi nuklearni test samo tjedan dana nakon donošenja političke odluke.
Promjena doktrine
Kamal Kharrazi, savjetnik iranskog vrhovnog vođe ajatolaha Ali Khameneija, u svibnju je upozorio da bi Iran mogao biti prisiljen preispitati svoju doktrinu, koja do sada naglašava korištenje nuklearne tehnologije isključivo u civilne svrhe: “Nemamo odluku o izradi nuklearne bombe, ali ako opstojnost Irana bude ugrožena, neće biti izbora nego promijeniti našu vojnu doktrinu.”
Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) u svom izvještaju za razdoblje od svibnja do kolovoza 2024. također je zabilježila značajno povećanje iranskih zaliha urana obogaćenog na 60 posto, što je vrlo blizu potrebnih 90 posto za proizvodnju nuklearnog oružja.
Izvještaj iz 2019. koje je objavila Zaklada za obranu demokratije (FDD), think tank povezan s Izraelom, dodatno sugerira da Iran još od 2000-ih radi na razvoju podzemnih poligona za nuklearne testove, poznatih pod nazivom “Projekt Midan”. FDD je tvrdio da je Iran proveo nenuklearne eksplozivne testove u blizini Semnana 2003. godine, kao dio razvoja metoda za mjerenje prinosa podzemnih eksplozija.
(TBT,Mediji)