Nastavljajući svoju podršku oružjem i obavještajnim podacima za izraelske napade u Gazi, Ujedinjeno Kraljevstvo je na oprezu zbog priprema za odmazdu Irana i njegovih saveznika nakon prošlotjednog ubojstva šefa političkog ureda Hamasa Ismaila Haniyeha. Dok napetosti između Izraela i Irana ukazuju na mogući rat, Ujedinjeno Kraljevstvo, koje je obećalo zaštititi Izrael od napada na Gazu prošlog 7. oktobra, aktivno za tu svrhu koristi svoje zračne snage u Sredozemlju i na Bliskom istoku.
Nakon ubistava vođe Hamasa Ismaila Haniyeha u Teheranu i višeg zapovjednika Hezbollaha Fouada Shukra u Bejrutu, pozornost je usmjerena na iranske planove odmazde, dok izraelski saveznici jačaju svoju vojnu prisutnost.
Britanska ministrica pri UN-u Barbara Woodward kritizirala je Iran zbog podrške napadima hutista na Izrael i potvrdila predanost Ujedinjenog Kraljevstva sigurnosti Izraela. Ujedinjeno Kraljevstvo također potiho pojačava svoju vojnu prisutnost na Bliskom istoku unatoč stalnim kritikama.
Oko 4000 britanskih vojnika u Sredozemlju i Bliskom istoku
Prema studiji Declassified UK iz 2020. godine, koja izvještava o radu vojnih i obavještajnih agencija, britanska vojska ima 145 vojnih baza u 42 zemlje svijeta. Godine 2020. Ministarstvo obrane Ujedinjenog Kraljevstva izvijestilo je o 6050 britanskih vojnika raspoređenih u inozemstvu. Tada je bilo navedeno da se 2500 njih nalazi u Mediteranu i na Bliskom istoku, no 1400 britanskih vojnika u Iraku nije bilo uključeno u ovu brojku. Ujedinjeno Kraljevstvo ima najmanje 4000 vojnika u regiji, a brojke variraju ovisno o izvoru.
Od prošlog 7. oktobra, povećala je svoju prisutnost na Bliskom istoku, boreći se protiv Huta pokreta i podržavajući Izrael. HMS Prince of Wales, jedan od dva britanska nosača zrakoplova, nedavno je otišao u Škotsku da utovari bombe usred rastućih napetosti između Izraela i Hezbollaha. Stručnjaci očekuju da će biti raspoređen na Bliskom istoku.
U potencijalnom sveobuhvatnom ratu između Izraela i Irana, očekuje se da će Britanija podržati Izrael uz SAD, a ima brojne baze u Sredozemlju i zemljama Zaljeva.
Najvidljivija je britanska vojna prisutnost na Cipru
Od 7. listopada došlo je do značajnog povećanja zapadnih vojnih logističkih aktivnosti na grčkom, tj. južnom dijelu Cipra. Britanska vojska većinu svojih zračnih operacija na Bliskom istoku vodi s južnog Cipra, s 2290 pripadnika i 17 lokacija, uključujući poligone i nadzorne postaje.
Prema izraelskom mediju Haaretz, britanske i američke snage pomažu izraelskim napadima na Gazu uz potporu iz baza Akrotiri i Dhekelia na južnom Cipru, koje čine čak 3% teritorija otoka. RAF Akrotiri, glavnu operativnu bazu za zrakoplove u regiji, Britanci također koriste kao stalnu bazu za zajedničke operacije.
Prema sporazumu iz 1960. s Turskom, Grčkom i ciparskim čelnicima, područja Akrotiri i Dhekelia proglašena su suverenim baznim područjima pod britanskom jurisdikcijom, koja djeluju izvan pristupa vlasti grčkog južnog Cipra.
Prema Declassified UK, od prošlog listopada, većina od preko 60 letova britanskih vojnih teretnih zrakoplova za Izrael krenula je iz Akrotirija, koji ima status suverene baze u blizini Limassola. RAF Akrotiri se, između ostalih, koristi za operacije protiv jemenskih hutista. Prema tom izvješću istraživačkog novinarstva, Kraljevske zračne snage (RAF) izvele 200 nadzornih letova iznad Gaze od decmbra do maja, a svi su polazili iz baze RAF-a Akrotiri.
Ministarstvo obrane poriče pružanje obavještajne podrške Izraelu iz svojih baza na Cipru ili preko SAD-a. Turska, koja pak drži manji, sjeverni dio otoka, optužuje vlasti grčkog dijela otoka da nude otok “zapadnim interesima”.
Britanske zračne baze u Zaljevu
Britanski RAF ima vojni pogon u Ujedinjenim Arapskim Emiratima poznat kao Donnelly Lines. Također djeluje u objektu za potporu britanske mornarice u Bahreinu poznatom kao HMS Jufair. Također koristi zračnu bazu Al Udeid u Kataru za zračne operacije na Bliskom istoku, blisko surađujući s američkom vojskom. Osnovana 1996., Al Udeid je najveća američka baza u regiji i domaćin je regionalnog stožera Središnjeg zapovjedništva SAD-a (CENTCOM). Britanske snage u Kataru i UAE podržavaju vojne operacije u Iraku, Siriji i Libiji.
U Saudijskoj Arabiji, britanski vojnici su stacionirani u 15 nebritanskih baza s malim brojem trupa, dok održavaju malu vojnu prisutnost u Rijadu kako bi nadzirali zračne operacije koalicije predvođene Saudijskom Arabijom u Jemenu. U Omanu, Ujedinjeno Kraljevstvo ima bazu za zajedničku logističku podršku i navodno je prisutna u 16 omanskih baza. Logistička baza podržava britanske operacije u Iranu, Perzijskom zaljevu i Indijskom oceanu.
UK također koristi područja za zajedničku obuku u Omanu. Neki izvori tvrde da UK tamo ima 1000 vojnika, ali to nije službeno potvrđeno. Nekoliko britanskih vojnika stacionirano je u zračnoj bazi Ali Al Salem u Kuvajtu, gdje upravljaju dronovima Reaper.
U Jordanu Ujedinjeno Kraljevstvo ima ograničen broj vojnika, a britanske snage također su vjerojatno stacionirane unutar američkih objekata u Iraku. Dok je izvješće britanskog parlamenta za 2020. o broju trupa na Bliskom istoku isključilo Irak, službena stranica navodi da se u Iraku nalazi više od 1400 britanskih vojnika za operacije protiv Daesha/ISIS-a.
UK podržava Izrael unatoč sve glasnijim kritikama
Unatoč stalnim napadima na Gazu i optužbama za ubijanje civila, neuspjeh Ujedinjenog Kraljevstva da opozove izvozne dozvole tvrtkama koje prodaju oružje Izraelu izazvao je kritike i britanske javnosti i međunarodne zajednice. Skupine za ljudska prava i neovisne organizacije kritiziraju UK jer nije zaustavila prodaju oružja Izraelu, optužujući je za sudioništvo u ratnim zločinima u Gazi.
Aktivisti redovito protetsiraju pred tvornicama oružja na britanskom tlu. Prema Ministarstvu za poslovanje i trgovinu Ujedinjenog Kraljevstva, odobreno je više od 100 izvoznih dozvola za oružje i vojnu opremu u Izrael. Od maja postoji 345 dozvola za izvoz posebno u Izrael.
(TBT,Mediji)