
Predsjednik Tunisa Kais Saied bit će kriv za “ubistvo” ako zatvoreni lider glavne opozicione stranke u Tunisu umre u zatvoru, upozorio je bivši predsjednik te sjevernoafričke zemlje svog nasljednika.
“Budite oprezni”, rekao je bivši predsjednik Tunisa Moncef Marzouki na konferenciji održanoj u ponedjeljak u Washingtonu DC za političke zatvorenike u Tunisu.
“Ako ovaj čovjek umre u zatvoru, vi ćete odgovarati za ubistvo jer ste znali da je stavljanje ovakvog čovjeka u zatvor smrtna kazna”, dodao je.
Marzouki je mislio na Rached Ghannouchi, lidera glavne opozicione stranke u Tunisu, Ennahda, i najistaknutijeg kritičara Saieda.
Ghannouchi je uhapšen u aprilu i osuđen mjesec dana kasnije u odsustvu na godinu dana zatvora, u visokoj eskalaciji onoga što su aktivisti i diplomate opisali kao sveobuhvatni autoritarni udar od strane Saieda koji je ugrozio jednu od jedinih demokratija koje su izašle iz Protesti Arapskog proljeća 2011.
Ovaj 82-godišnji političar pati od hipertenzije, a njegova porodica je u više navrata izražavala zabrinutost zbog njegovog zdravlja, rekavši da je podvrgnut “nehumanim i teškim uvjetima”. On je navodno prebačen u bolnicu u aprilu kada mu se zdravlje pogoršalo nakon hapšenja.
Ghannouchi je uhapšen među brojnim novinarima, aktivistima i Saiedovim političkim protivnicima, u onome što je Amnesty International nazvao “politički motiviranim lovom na vještice”.
‘Drogiran u mračnoj sobi’
Saied, bivši profesor ustavnog prava, demokratski je izabran za predsjednika Tunisa 2019. Vatreni populista, Saied sebe je proglasio autsajderom koji bi mogao da se nosi sa etabliranim političkim strankama u Tunisu, koje su nadgledale rast demokratije, ali i sve veće ekonomske izazove u zemlji od 12 godina miliona.
Međutim, 2021. je zatvorio parlament i zamijenio ga skupštinom s gumenim pečatom. Kasnije je prepravio ustav kako bi konsolidirao vlast i ciljao je na političke protivnike. U međuvremenu, njegov zavjet da će popraviti posrnulu ekonomiju zemlje pao je u vodu, jer se Tunižani nose s visokom inflacijom i nedostatkom osnovnih dobara.
Sada, Marzouki, koji je bio predsjednik Tunisa od 2011. do 2014. godine, upozorio je da njegov prethodnik “počinje novi ciklus represije, lažnih izbora”, što riskira da vrati Tunis u njegovu autoritarnu prošlost.
Govoreći uz Marzoukija, kćerka tuniskog političkog zatvorenika Saida Ferjanija rekla je da se Tunis vraća u doba autoritarne vladavine pod Zine El Abidine Ben Alija, koji je zbačen s vlasti tokom Arapskog proljeća.
“Imali smo nezavisno sudstvo. Sada imamo pravosuđe koje se koristi i zloupotrebljava”, rekao je Kaouther Ferjani.
Said Ferjani, istaknuti vođa Ennahde, uhapšen je u Tunisu u februaru 2023. po nekoliko optužbi, uključujući pranje novca, pokušaj promjene prirode države i podrivanje vanjske državne sigurnosti, između ostalih optužbi.
Kaouther je rekla da su njenog oca stavili u mračnu sobu i da su ga nadrogirali službenici sigurnosti koji mu nisu dali da spava i puštali su glasnu muziku.
Marzouki je direktno apelirao na tunisko pravosuđe i vojsku da se odupru Saiedovim naporima, rekavši im: “Klonite se ovog čovjeka”.
Debata o pomoći
Grupe za ljudska prava optužile su Saieda da je uništio nezavisne institucije Tunisa u nastajanju korištenjem vojnih sudova za procesuiranje političkih protivnika i vojnih jedinica za borbu protiv terorizma za izvršenje hapšenja.
Zapadne zemlje nastojale su da izgrade veze s tuniskim institucijama, uključujući vojsku, nakon Arapskog proljeća. I nastavili su da rade sa Saiedovom vladom. EU je potpisala pakt za zaustavljanje priliva migranata u Tunis, koji su osudile grupe za ljudska prava.
U međuvremenu, Bidenova administracija nastavila je slati pomoć tuniskoj vojsci, donoseći skromne rezove suočeni s kritikama nekih američkih zakonodavaca.
Marzouki nije komentirao vojnu pomoć, ali je pozvao zapadne zemlje da nastave pružati pomoć i finansijsku pomoć Tunisu jer “stanovništvo pati, siromaštvo raste”.
“Čak i ako je to korumpirana država i pod nedemokratskim režimom, podržite naš narod. Podržite našu državu”, rekao je on.
Ali Marzoukijeva molba je bila u suprotnosti s drugim govornicima, naglašavajući raspravu o tome koliku bi pomoć – i ekonomske i vojne – Zapad trebao pružiti Tunisu.
Govoreći na događaju u ponedjeljak, Mongi Dhaouadi, predsjednik aktivističke grupe Tunisia United Network, pozvao je američke kongresmene da usvoje Zakon o zaštiti tuniske demokratije, zakon kojim bi se ograničilo finansiranje Tunisa koje administrira State Department za 25 posto, uključujući ekonomsku i sigurnosnu pomoć, dok Saied ne ukine vanredno stanje koje je proglasio 25. jula 2021.
(TBT, MEE)