
Kina i Saudijska Arabija najavile su da će bojkotirati sastanak G20 koji će se održati u Kašmir, regiji za koju Indija i Pakistan kažu da je okupirana od strane Indije. To je prvi takav skup otkako je Indija jednostrano stavila Kašmir pod izravnu kontrolu u kolovozu 2019.
Peking je rekao da neće prisustvovati radnom sastanku o turizmu od sljedećeg ponedjeljka do srijede, navodeći svoje čvrsto protivljenje “održavanju bilo kakvih sastanaka G20 na spornom području”, prenosi Xinhua. Saudijska Arabija je slijedila primjer, a očekuje se da će se Turska, Egipat i Indonezija također držati podalje.
G20 je međunarodni forum za vlade i guvernere središnjih banaka iz 19 ekonomski bitnih zemalja i Evropske unije. Vijest o bojkotu udarac je indijskim vlastima koje su se nadale da će sastanak pokazati da su njihove promjene donijele mir i prosperitet regiji te da je to sigurno mjesto za turiste. Bivši propakistanski glavni ministar Jammua i Kašmira, Mehbooba Mufti tvrdio je da je Indija pretvorila regiju na nešto nalik zatvoru Guantanamo samo kako bi održala sastanak o turizmu. Također je optužio vodeću indijsku stranku BJP da je preotela G20 u svoje promotivne svrhe.
Prošle sedmice Fernand de Varennes, posebni izvjestilac UN-a za pitanja manjina, izdao je izjavu u kojoj je rekao da G20 “nenamjerno pruža podršku fasadi normalnosti” kada kršenja ljudskih prava, politički progon i nezakonita uhićenja eskaliraju u Kašmiru. Rekao je da sastanak normalizira vojnu okupaciju.
S druge strane, glavni koordinator indijskog predsjedanja G20, Harsh Vardhan Shringla, rekao je u nedjelju: “Imamo najveću zastupljenost stranih delegacija na sastanku radne skupine za turizam u Srinagaru. Ako morate napraviti radnu skupinu o turizmu u Indiji, mi to moramo učiniti u Srinagaru. Nema druge opcije”.
Visoki britanski povjerenik za Indiju, Alex Ellis, rekao je da će predstavnici Ujedinjenog Kraljevstva prisustvovati sastanku. Godine 2019. indijska vlada oduzela je poluautonomiju regiji s muslimanskom većinom i podijelila je na dva federalna teritorija u pokušaju da ih u potpunosti integrira u Indiju. Kašmirski sukob datira od podjele Indije 1947., što je dovelo do stvaranja Indije i Pakistana kao zasebnih nacija. U vrijeme podjele, manje kneževske države u Indiji dobile su izbor da se pridruže Indiji ili Pakistanu, s obzirom na njihovu geografsku i vjersku pripadnost. Vladar Kašmira s muslimanskom većinom, maharadža Hari Singh, pristao je pripojiti se Indiji. To je dovelo do prvog indijsko-pakistanskog rata oko Kašmira, s kasnijim sukobima 1965. i 1999. Regija je od tada podijeljena između Indije i Pakistana duž de facto granice poznate kao Kontrolna linija (LOC), pri čemu su obje zemlje upravljale različitim dijelovima Kašmira. Indija kontrolira većinu regije, poznatu kao Jammu i Kashmir, dok Pakistan upravlja manjim dijelom poznatim kao Azad Kašmir i Gilgit-Baltistan. Indijski premijer Narende Modi je 2019. uredbom ukinuo poluautonomni status regije.
(TBT)