
Izvori u Međunarodnom krivičnom sudu naveli su kako sada postoji vrlo mala vjerovatnoća da će Vladimir Putin putovati u bilo koju zemlju koja trenutačno podržava Ukrajinu. Učini li to – riskira hapšenje.
Dužnosnici ICC-a vjeruju da će Putin ipak odletjeti u Kinu koja nije potpisnica Rimskog statuta, ugovora koji obvezuje vlade da provode naloge Haaškog suda, navode zapadni mediji.
“Mogućnosti putovanja ruskog predsjednika postale su krajnje ograničene”, pojasnio je izvor iz Haaga.
Visoki predstavnik EU-a za vanjsku politiku, Josep Borrell, odluku o raspisivanju naloga za Putinovo hapšenje zbog ratnog zločina nezakonite deportacije i transfera djece iz Ukrajine u Rusiju nazvao je početkom procesa odgovornosti.
“Cijenimo i podržavamo rad ICC-a”, istaknuo je Borell.
Odluka Međunarodnog krivičnog suda o nalogu za uhićenje Vladimira Putina je “poziv na uzbunu drugima koji čine zlostavljanje ili ih prikrivaju”, saopćili su iz Human Rights Watcha.
“Ovo je veliki dan za brojne žrtve zločina koje su počinile ruske snage u Ukrajini od 2014. godine”, ističu u Human Rights Watchu.
“Nalozi za Putina i povjerenicu njegove djece za prava djece, Mariju Lvovu-Belovu, šalju jasnu poruku da davanje naredbi za počinjenje ili toleriranje ozbiljnih zločina protiv civila može dovesti do zatvorske ćelije u Haagu”, ističe se u priopćenju.
Estonska premijerka Kaja Kallas uhidbeni nalog za Vladimira Putina koji je objavio Međunarodni kazneni sud nazvala je korakom bliže Sudnjem danu.
“Podsjetnik je to da nitko nije imun, čak ni šefovi država. Ruski režim će odgovarati”, poručila je predsjednica estonske Vlade.
“Sve odluke suda su ‘ništavne i nevažeće’ u odnosu na Rusiju, izjavio je glasnogovornik Kremlja Dmitri Peskov.
Na pitanje boji li se ruski predsjednik sada putovanja u zemlje koje su priznale Međunarodni kazneni sud, Peskov je rekao da nema što dalje komentirati.
“Zapad pokazuje da je spreman ići do kraja”, rekao je Vladlen Tatarsky, jedan od najpoznatijih utjecajnih ruskih vojnih blogera. “Klade se na stvaranje raskola unutar Rusije koja želi ukloniti Putina. Ali, mi smo ti koji smo spremni ići do kraja s našim predsjednikom do pobjede, kako god ta pobjeda izgledala”, zaključio je.
Rimski statut, kojim je osnovan Međunarodni kazneni sud ratificiralo je 123 država. To nisu učinile KIna, Sjedinjene Države, Izrael, Pakistan, Saudijska Arabija, Turska i Iran, kao ni Indija koja je u rujnu domaćin G20 samita, kojem bi trebao nazočiti i Vladimir Putin.
(TBT)