
Bivši izraelski špijunski veteran pozvao je svoju zemlju da istraži da li je približavanje Iranu moguće nakon dramatičnog napretka u odnosima između Teherana i Rijada prošle sedmice.
Efraim Halevy, bivši direktor izraelske špijunske agencije Mossad, dao je komentare u srijedu navečer u intervjuu za CNN.
Opisujući ugovore kao “veoma zapanjujuće”, Halevy je pozvao izraelske lidere da ne “prejudiciraju” dogovor, već da pronađu načine za rad s novim razvojem situacije.
“Izrael bi trebao razumjeti šta je to dovelo Irance do njihovog zbližavanja sa Saudijskom Arabijom”, rekao je Halevy.
Halevy je nastavio sa pitanjem da li je “došlo vrijeme da i Izrael traži drugačiju politiku prema Iranu”.
Izrael bi trebao na “skriveni način” istražiti mogućnost približavanja dvije zemlje, rekao je Halevy.
Iako je Halevy slaže da su mali izgledi za takvo što, upozorio je da je takav sporazum između Irana i Saudijske Arabije također izgledao nezamislivo prije samo nekoliko sedmica.
Nakon pregovora pod vodstvom Kine, Teheran i Rijad složili su se da obnove diplomatske odnose prošle sedmice i ponovo otvore ambasade u roku od dva mjeseca, navodi se u saopštenju koje su objavile obje strane.
Trebalo bi dublje analizirati da bi Kina mogla postići takav sporazum, rekao je Halevy.
Kinesko uključenje moglo bi pružiti “drugačiji pristup iransko-izraelskom sukobu” koji Tel Aviv ranije nije imao u vidu, dodao je bivši šef špijuna.
“Imali smo vrlo, vrlo dobre odnose s Iranom pod prethodnim šahovim vodstvom. Ne postoji pravi sukob interesa između Izraela i Irana.
“Nemamo teritorijalnu konfrontaciju. Nemamo zajedničku granicu i nema pravog razloga da dođe do ratnog stanja između Izraela i Irana”, rekao je Halevy.
‘Malo vjerovatne da će doći do promjena u odnosu snaga’
Yonatan Touval, analitičar Izraelskog instituta za regionalnu vanjsku politiku (Mitvim), nazvao je ove primjedbe “mudrim”.
“Nadam da će ih izraelska vlada, ili barem njen sigurnosni establišment, čuti”, rekao je Touval, govoreći za Middle East Eye.
Kao dio sporazuma, nema sugestije da je Iran postavio uvjete da se Saudijska Arabija približi Izraelu.
Sve su glasnije glasine da bi mogao doći do sporazuma o normalizaciji između Saudijske Arabije i Izraela.
Izrael i Saudijska Arabija nemaju zvanične diplomatske odnose, ali se prestolonasljednik Mohammed bin Salman tajno sastao s premijerom Benjaminom Netanyahuom u kraljevstvu 2020. godine, ustvrdilo je nekoliko izraelskih medija.
Saudijski ministar vanjskih poslova Faisal bin Farhan Al Saud početkom ove godine također je rekao da kraljevina neće normalizirati odnose s Izraelom dok Palestincima ne bude odobrena državnost.
Ipak, Touval napominje da izraelski establišment ima odgovornost da ispita takve mogućnosti.
“Zaista, najnoviji razvoj događaja između Irana i Saudijske Arabije – pod pretpostavkom da se ostvari – naglašava da su malo vjerovatne promjene moći i odnosa moguće”, rekao je Touval.
“Koristi za Izrael od neke vrste približavanja Iranu bile bi ogromne”, dodao je.
Već je saudijski ministar finansija Mohammed Al-Jadaan rekao da bi se saudijske investicije u Iranu mogle dogoditi “vrlo brzo” sve dok se sporazumi poštuju.
„Pod pretpostavkom da bi sporazum između Izraela i Irana bio prvenstveno vezan za sigurnost, takav razvoj događaja bi dramatično smanjio tenzije s iranskim zastupnikom Hezbolaha, koji vjerojatno predstavlja najveću sigurnosnu prijetnju Izraelu u ovom trenutku“, tvrdi Touval.
Pored zaključivanja određenog razumijevanja s Iranom o njegovom nuklearnom programu, približavanje bi “također moglo pomoći Izraelu da se fokusira na svoju stvarnu egzistencijalnu prijetnju: na kontinuiranu okupaciju Zapadne obale i njegov tekući sukob s Palestincima”, rekao je.
(TBT)