
Nema dokaza da je kraljica Elizabeta II bila potomak Poslanika Muhameda ili njegovog Hašemitskog klana na Arapskom poluotoku, suprotno izvještajima i objavama na društvenim mrežama koje su to tvrdile nakon kraljičine smrti prošlog tjedna, rekli su povjesničar i britanski genealoški izdavač MEE.
Tvrdi se da krvna loza britanskog monarha isprepliće sa Poslanikovom obiteljskim stablom preko muslimanske princeze Zaide od Seville iz 11. stoljeća, misteriozne osobe koja je živjela u Al-Andalusu.
Nalazi, koje britanski mediji objavljuju datiraju iz 2018. godine i ponovno su se pojavili nakon kraljičine smrti, pripisani su Burke's Peerageu, britanskom genealoškom izdavaču i ekspertu za porijeklo kraljevske obitelji od 1847.
Autori novinskih članaka pozivali su se na Burkea Peerage kao izvor obiteljskog stabla, koje povezuje kraljicu Elizabetu s Poslanikom nakon što je povjesničar napisao članak za marokansku novinsku kuću potvrđujući otkrića.
Međutim, Burke's Peerage rekao je za Middle East Eye u e-poruci da “nažalost, nemamo nikakve genealoške podatke koji se odnose na ovo. Nismo bili prvi izvor, iako se to netačno ponavljalo tokom godina.”
Izdavač je dodao da se čini da je Iain Moncreiffe, britanski časnik i genealog, lansirao ovu tvrdnju.
“Bilo bi zanimljivo kada bi povjesničari i istraživači mogli pravilno istražiti tu temu”, dodaje se.
Hašemiti i Thatcher
Trenutno nema službenog, autoritativnog, dobro potkrijepljenog nalaza koji povezuje britanskog monarha s Poslanikom islama. Ali unatoč tome, TV intervju s bivšim egipatskim muftijom, Alijem Gomaom, ponovno se pojavio kako bi se potvrdila tvrdnja.
Gomaa je tvrdio da je “djed” britanskog monarha bio musliman koji je bio prisiljen postati kršćanin “tokom inkvizicijskog razdoblja”, prije nego što je stigao u Englesku. Elizabetin stvarni djed, kralj George V, vladao je između 1910. i 1936. godine.
Postoji i saopćenje za javnost iz oktobra 1986. koje je potpisala skupina pod nazivom Muslimani u Buckinghamskoj palači, a koje je objavio United Press International (UPI), citirajući pismo koje je navodno napisao Harold Brooks-Baker, direktor izdavačke kuće Burke's Peerage, bivšem premijeru ministrica Margaret Thatcher, saopćavajući joj vijest o kraljičinom muslimanskom porijeklu.
“Ne može se računati s tim da izravno podrijeklo kraljevske obitelji od Poslanika Muhameda može zauvijek zaštititi kraljevsku obitelj od muslimanskih terorista”, stoji u pismu.
“Britanskom narodu je malo poznato da krv Muhameda teče u venama kraljice. Međutim, sve su muslimanske vjerske vođe ponosne na tu činjenicu.”
Upitan o ovom pismu, Burke's je za MEE rekao: “Nažalost, to nije nešto čega smo svjesni i nemamo podataka o tome, ako je uopće postojalo. Možda će ovu temu istražiti povijesni istraživači kako bi dali primarni odgovor. “
Zaida i šahovska partija
Muslimanska princeza Zaida, koja je živjela u gradu Sevilli, značajna je figura u navodnom obiteljskom stablu kraljice Elizabete koje je povezuje s Poslanikom Muhamedom.
Zaida je prikazana kao muslimanska izbjeglica koja je pobjegla iz Seville, obratila se na kršćanstvo i postala poznata kao Isabella. Za koju neki misle da je kćerka seviljskog vladara Al-Mutamida Ibn Abbada, navodnog potomka Hašemitskog klana, postala je ljubavnica kralja Alfonsa VI od Kastilje, najvećeg neprijatelja njenog oca.
Navodno će se jedan od Zaidinih potomaka udati za Richarda od Conisbrougha, 3. grofa od Cambridgea, u 14. stoljeću. Za njega se kaže da je predak kraljice Elizabethe.
Međutim, Zaida je i dalje misteriozna ličnost, a njena priča daleko je od jasne.
Patricia Grieve, profesorica humanističkih znanosti na Sveučilištu Columbia, rekla je za MEE da postoji mnogo nagađanja o Zaidinoj vezi s kraljem Alfonsom VI. od Leon-Kastilje.
“Postoji prilična količina pretpostavki i nagađanja i nešto ,mitologijskog materijala”, rekao je Grieve.
“Jedna od priča je da je Alfonso VI ‘pobijedio’ Zaidu u šahovskom meču protiv al-Mutamida, muslimanskog kralja Seville, koji je bio njezin otac. Ovo je legenda koja pokušava izjednačiti žene i zemlju i opravdati da je Alfonso imao nije osvojio nikakvu zemlju protiv al-Mutamida, ali je osvojio kćer,” objasnio je Grieve.
Zaidin odnos s kraljem Alfonsom zamagljen je činjenicom da nije jasno je li mu ona bila ljubavnica ili žena.
Grieve je rekao da ako je Zaida osoba koja se obratila na kršćanstvo i uzela ime Isabel, to bi je povezalo s kraljevskim obiteljima Evrope izvan Španije.
“Zaida je tajanstven lik budući da imamo uglavnom nagađanja i legende, a ne onoliko čvrstih povijesnih činjenica koliko bismo htjeli”, rekao je Grieve.
“Ništa me ne bi iznenadilo u krvnom srodstvu, koliko god davno bilo i slabo povezano, između bilo kojeg broja ljudi, uključujući kraljicu Elizabetu i Poslanika Muhameda”, dodala je.
Middle East Eye nije mogao naći ni traga muslimanima u skupini Buckinghamske palače. MEE je kontaktirao marokansku novinsku kuću Al-Ousboue kako bi potvrdio detalje svojih otkrića, ali do trenutka objave nije stigao nikakav odgovor.
(TBT, MEE)