Općinsko vijeće Velike Kladuše danas je izglasalo opoziv načelnika Općine Velika Kladuša Fikreta Abdića na inicijativu vijećnika SDA, NES-a, SDP-a, Naše stranke, dva nezavisna vijećnika i jednog iz redova DNZ-a.
Aktuelnom načelniku Abdiću zamjeraju nerad, višemjesečni izostanak s posla, izbjegavanje suradnje s višim nivoima vlasti, nedostavljanje materijala Općinskom vijeću zbog čega je zaustavljen privredni i svaki drugi razvoj općine.
“Do pokretanja procedure za opoziv, Abdić gotovo šest mjeseci nije došao na posao nikako. Na području općine stale su sve društvene djelatnosti. Već dvije godine nemamo ni komisiju za izdavanje urbanističkih dozvola. Preko 1.000 zahtjeva naših građana čeka. U ovom gradu se ne dešava ništa ni kada je u pitanju putna infrastruktura i izgradnja”, objašnjava Fuad Sulejmanagić, vijećnik NES-a u OV Velika Kladuša.
Emina Ćehić, vijećnica Laburističke stranke i zamjenica predsjedavajućeg OV Velika Kladuša, nije htjela opoziv uvrstiti u dnevni red zbog čega dnevni red nije usvojen nakon čega je prekinula sjednicu Općinskog vijeća Velike Kladuše.
“Predložene izmjene dnevnog reda smo uvrstili u redovnu sjednicu Općinskog vijeća zakazanu za 1. novembar 2021.godine , a za današnju je sjednicu svakako bio obiman dnevni red i zato dopune nismo uvrstili”, kaže Ćehić.
Nakon što su vijećnici Laburističke stranke i uposlenici stručne službe Općinskog vijeća Velike Kladuše napustili sjednicu, nova parlamentarna većina koju čine SDA, NES, SDP, NS, dva nezavisna i jedan vijećnik DNZ-a BiH je nastavila s radom.
Usvojen je dnevni red na kojem se nalazi i tačka pokretanje procedure opoziva načelniku Fikretu Abdiću.
Nakon izglasavanja opoziva, naredni korak je referendum građana. Ako građani svojim glasanjem potvrde stav većine u Općinskom vijeću, imenovat će se vršitelj dužnosti i raspisati vanredni izbori za načelnika Općine Velika Kladuša.
Abdić je načelnik općine Velika Kladuša od 2016. godine. U junu 2020. godine je priveden po nalogu Kantonalnog tužilaštva USK-a koje ga tereti za više krivičnih djela zloupotrebe položaja ili ovlaštenja. Sumnjiči ga se da je od 2016. do kraja 2019. godine iskorištavao svoj položaj kao načelnik Općine Velika Kladuša. Uz to, Abdić je osumnjičen da je suprotno Zakonu o državnoj službi i Zakonu o plaćama u Unsko-sanskom kantonu od 2017. do 2019. godine uvećavao plate i isplaćivao nagrade pojedinim općinskim službenicima, kao i da je protivno propisima nekoliko službenika unaprijedio na viša radna mjesta.
Svi su izgledi da se ovo dešava u režiji Rifata Hozanovića Hozana, sive eminencije NES-a, bivše A SDA, čija je stranka ovladala kantonalnim nivoom vlasti. Iako je NES formirao Vladu USK, te dobio premijera Mustafu Ružnića, uz pomoć opozicionih stranaka, teško bi ova vlada opstala da je SDA insistirala na njenom rušenju. Odnosno da se SDA ponašala u Bihaću kao što se Trojka ponašala u Sarajevu.
To ukazuju na sumnju da se u Bosanskoj krajini već desila neprincipijelna koalicija NES-a i SDA. Takav odnos je uspostavljen nakon što je uklonjen Asim Kamber sa pozicije glavnog „krajiškog harambaše“ i koji je kao takav imao dobre odnose sa Fikretom Abdićem. Kamber i Hozanović su bili ljuti rivali dugi niz godina što je dodatno opterećivalo odnose A SDA i SDA. Tako da je padom Kambera, a evo sada i Abdića, sigurno je najmoćniji čovjek u Krajini postao Hozanović. Kao takav veoma je interesantan samom Bakiru Izetbegoviću zbog trgovine glasovima kad ovaj bude kandidat SDA za člana Predsjedništva BiH, jer NES neće imati svog kandidata. Zato će Izetbegović prepustiti Hozanovićevom NES-u Veliku Kladušu, što je strateški cilj ove stranke čija je centrala u Cazinu.
Zato je pravo čudo da lider SDP-a Nermin Nikšić politički ne rehabilitira Hamdiju Lipovaču, jedinu političku figuru koja bi mogla parirati Hozanoviću. Lipovača je bio u nemilosti jer je imao nekoliko optužnica od kojih se oslobodio. Nakon što je skinuo te utege s vrata, Lipovača bi mogao oživjeti SDP. Ili možda još Nikšić vjeruje Hozanoviću da je opozicioni partner.
(TBT, Tim za analitiku)